GeriDünya Kerküki: Sınırımızdan kimse geçemez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kerküki: Sınırımızdan kimse geçemez

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kemal Kerküki, Irak ile Türkiye arasında imzalanan güvenlik anlaşmasına değinirken denetimleri altındaki sınırların ihlaline izin vermeyeceklerini söyledi.

Kerküki yaptığı açıklamada bölgesel Kürt Parlamentosu’nun onayı olmadan sınır ötesi operasyonlara izin veren bu tür anlaşmaları kesinlikle kabul etmeyeceklerini iddia etti. Kemal Kerküki, “Irak İçişleri Bakanı tek başına, Irak Parlamentosu ve hükümetinin onayını almadan bu tür bir anlaşmayı imzalayamaz. Başbakan Nuri Maliki Ankara’ya gidip- döndükten sonra Türkiye ile bu tür bir anlaşma imzalandığına dair haberleri yalanladı ve Türkiye ile bu tür bir anlaşma yapılamadığını bildirmişti. Kürdistan Parlamentosu hiçbir şekilde Kürdistan Bölgesi sınırlarının ihlal edilmesine izin vermeyecek“ dedi.

“PKK SINIRLARIMIZ DIŞINDAKİ BÖLGEDE”

Bu arada Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne bağlı ‘Peyamner' adlı internet sitesinin haberine göre bölgesel Kürt hükümetinin sözcüsü Cemal Abdullah, yasadışı hiçbir silahlı örgütün denetimleri altındaki bölgede bulunmadığını terör örgütü PKK ile İran’daki kolu PJAK’ın ‘Kürdistan’ diye nitelendirdiği bölgenin dışında faaliyet gösterdiğini öne sürdü. ‘Sbey' adlı internet sitesine konuşan Abdullah, şöyle dedi: “PKK ve PJAK ulaşılamayacak kadar zor olan dağlık alanlarda saklanıyor. Burasının Kürdistan Bölgesi ile bir ilgisi yok. Ankara ve Tahran’ın bunlara ulaşmak için çok çaba harcıyor. Ancak bu örgütler kontrolü zor bölgede olduklarından Ankara ve Tahran her seferinde başarısız oldu. PKK ve PJAK’ın saklandığı yerlerin kontrol edilmesi çok zor. Türkiye ve İran da bu dağların Kürdistan Bölgesi güçleri tarafından kontrol edilemeyeceğini çok iyi biliyor. İran bile sahip olduğu büyük askeri gücüyle dağlık alanlarda saklanan bu örgütlerle başa çıkmayı zor olarak kabul ediyor. Bu durumda Kürdistan Bölgesi bu bölgeleri nasıl kontrol etsin.”

Abdullah, bölgesel Kürt hükümetinin bu meselenin askeri yollarla çözülemeyeceğine inandığını bu örgütlerin de herhangi bir şekilde denetimleri altındaki bölgedeki kurum ve kuruluşlarda siyasi faaliyet yapmadığını iddia ederken "Bu örgütlerin hiç birine yasal olmayan yollarla Kürdistan Bölgesinde var olmalarına izin verilmedi. Biz bunların Kürdistan toprakları üzerinden komşu ülkelere saldırmalarına da izin vermeyiz.” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle