GeriDünya Kerkük referandumu ertelenmeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kerkük referandumu ertelenmeyecek

Kerkük referandumu ertelenmeyecek
refid:6919934 ilişkili resim dosyası

Kuzey Irak’taki bölgesel Mesut Barzani yönetiminin Kerkük sorumlusu Muhammed İhsan, bu şehirde yapılması planlanan referandumun daha fazla ertelenmeyeceğini açıkladı. Kürt bölgesel yönetiminin Bölge Dışı İşlerden Sorumlu Bakanı unvanıyla Reuters Haber Ajansı’na bir röportaj veren İhsan, "Referandumu yıl sonuna kadar yapmalıyız. Ertelemek teröristlere teslim olmak anlamına gelir. Bunu istemiyoruz" dedi.

Bu hafta bölgede yaşanan ve 80 kişinin öldüğü intihar saldırısının da yer aldığı şiddet olaylarının ardından "erteleme veya müzakere olmayacağını" vurgulayan İhsan, "Anayasa müzakere edilemez" dedi. Irak’ın yeni anayasasına göre "normalizasyon" sürecinden sonra Kerkük referandumunun 2007 sonuna kadar yapılması gerekiyor.

İhsan, 1957 nüfus sayımı üzerinden bir seçmen listesi hazırladıklarını, ellerindeki verilere göre Kerkük’teki nüfusun yüzde 48’inin Kürt, yüzde 28’inin Arap olduğunu iddia etti. İhsan’a göre 1965’te şehirdeki Kürt nüfusu Irak monarşisinin Araplaştırma politikası sonucu yüzde 36’ya düşmüştü.

Brüksel’deki Uluslararası Kriz Grubu, bölge analizinde, "Diğer unsurların (Arap, Türkmen, Asuri-Keldani) itirazına rağmen referandum bu yıl yapılırsa, iç savaşın Kerkük ve tüm Kürt bölgesine yayılması çok olasıdır" ifadesini kullanmıştı. Türkmenler, Kerkük’teki nüfusun yapısının bu kez Kürtler lehine manipüle edildiğini ve referandum sonrası şehirden sürülerek ikinci sınıf vatandaş sayılacaklarını savunuyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle