GeriDünya Kerkük nüfus kayıtlarında değişiklik yapılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kerkük nüfus kayıtlarında değişiklik yapılacak

Irak İçişleri Bakanlığı’nın, Saddam döneminde göç eden Kürt, Türkmen ve Hıristiyanların nüfus kütüklerinin Kerkük’e, bu bölgeye gelen Arapların nüfus kütüklerinin de eski yerlerine naklini öngören kararı onayladığı bildirildi.

Irak Kürdistan Yurtsever Birliği’nin internet sitesine göre, Irak İçişleri Bakanlığı’nın söz konusu kararı 7 Temmuz’dan itibaren uygulamaya konulacak. Irak 140’ncı Maddeyi Uygulama Yüksek Komisyonu Kerkük Ofisi Başkanı Kakereş Sıdik, Irak İçişleri Bakanlığı’nın söz konusu kararı 5 Temmuz’da kendilerine duyurduğunu söyledi.

Sıdik, Irak İçişleri Bakanı’nın yeni kararla, 12 Mart’ta aldığı, nüfus kütüklerinin başka bir kente naklini engelleyen ve bir yıllık süreyle askıya aldığı kararın da iptal edildiğini ifade etti.

Kakereş Sıdik, söz konusu kararın, Aralık ayında yapılması planlanan Kerkük referandumu önündeki engellerden birinin ortadan kaldırdığını savundu.

Geçen hafta da Irak Bakanlar Kurulu'nun kararı üzerine Irak İçişleri Bakanlığı’nın, Kerkük Nüfus dairesine resmi bir yazı göndererek, nüfus kütükleri nakil işlemlerinin başlatılması talimatını verdiği bildirildi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle