GeriDünya Kerkük için yeni niteleme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kerkük için yeni niteleme

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) yetkilisi Neçirvan Barzani, Kerkük'ün “Kürdistan kimliğini taşıyan bir Irak kenti olduğunu” söyledi.

Aynı zamanda bölgesel yönetim sorumlusu olan Barzani, düzenlediği basın toplantısında, çok hassas ve önemli bir konu olan Kerkük'ü, yeraltı kaynaklarıyla değil, bir Irak kenti olarak gündeme getirdiklerini söyledi.
  
Kerkük'te Kürt, Arap, Türkmen ve Asurilerin birlikte yaşadığını belirten Barzani, şöyle dedi:
  
“Kerkük, Kürdistan kimliği taşıyan bir Irak kentidir. Bu kenti sadece yeraltı kaynaklarıyla gündeme getirmemek gerekir. Ancak, gerek Kerkük'teki gerekse Irak'ın güneyindeki yeraltı kaynaklarından Kürtlerin de faydalanması gerekiyor. Geçmişteki Irak hükümeti, Kerkük'te insanlık dışı uygulamalar yaptı. İnsanları kendi topraklarından kovdu. Biz topraklarından kovulan insanların tekrar geri dönmesini istiyoruz. Geçmişteki Irak Baas hükümeti, Kerkük'ün yapısını değiştirmiştir. Biz bu yapının 1968 yılından öncesine dönmesini istiyoruz.”

Başta KDP lideri Mesud Barzani olmak üzere birçok Kürt yetkili, Kerkük'ün bir Kürt kenti olduğu söylemişlerdi.
  
TERÖR ÖRGÜTÜ PKK/KONGRA-GEL'İN DURUMU

  
Barzani, bir soru üzerine, terör örgütü PKK/Kongra-Gel sorununun ”siyasi bir mesele olduğunu ve Kürtlerin yaşadığı ülkelerin bir araya gelerek bu sorunu çözmesi gerektiğini” savundu.

Barzani, “Yeni kurulacak Irak hükümeti, PKK/Kongra-Gel'in Irak'ın kuzeyindeki faaliyetlerine izin vermeyecek. Bu örgütün topraklarımızı komşularımıza karşı kullanmasına karşıyız. Örgütün Irak'ın kuzeyinde hiçbir faaliyeti yoktur. Topraklarımızın, Türkiye için bir tehdit haline gelmesine biz müsaade etmeyiz” dedi.
  
KÜRTLERİN, IRAK YÖNETİMİNDEKİ ROLÜ
  
Yeni kurulacak Irak hükümetinde Kürtlerin büyük rolü olacağını savunan Barzani, başbakanlık konusunda kimi destekleyeceklerine henüz karar vermediklerini belirtti.
  
FEDERAL SİSTEM

Çoğulcu, demokratik, federe bir Irak sistemine inancı olan kesimi destekleyeceklerini bildiren Barzani, şöyle devam etti:
  
“Prensiplerimizi esas alarak hiçbir tarafa veto koymuş değiliz. Irak'ın toprak bütünlüğünü herkesten daha fazla istiyoruz. Irak'ın kendi coğrafi sınırlarını koruması gerekir. Biz, çoğulcu, demokratik, federe bir Irak istiyoruz. Yeni kurulacak Irak hükümeti yönetiminin yönünü İslami bir yönetime çevireceğini sanmıyorum. Ancak, Irak'ın yeni anayasasının kaynaklarından biri İslam olacaktır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle