GeriDünya Kerkük gerginliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kerkük gerginliği

Irak Devlet Başkanı Talabani, Kerkük’te Kürtlerin istediği düzenlemeleri yapmayan Başbakan Caferi’nin istifasını istedi. Caferi istifa etmezse Kürtler hükümetten çekilebilir.

IRAK Devlet Başkanı Celal Talabani, Kerkük’ün durumunun normalleştirilmesiyle ilgili 58’inci maddeyi hayata geçirmemekle suçladığı Başbakan İbrahim Caferi’nin istifasını istedi.

Talabani’nin sözcüsü Azad Cunduyani, ‘Birleşik Irak İttifakı ve Kürt Koalisyonu’nun, Başbakan İbrahim Caferi’nin istifasını ele almasının zamanı gelmiştir’ dedi. Cunduyani, Şii blokunun Caferi’nin görevi bırakmasını reddetmesi durumunda, Kürtlerin hükümetten çekilip çekilmeyeceği sorusuna da ‘Bekleyip göreceğiz’ yanıtını verdi.

ZEMİN UYGUNSUZ

Kürkük’ün Kürtlerin isteği doğrultusunda yeniden şekillendirilmesini isteyen Talabani, daha önce Caferi’nin, üzerinde anlaşmaya vardıkları konularda kaçamak davrandığını ve Kerkük’ün durumunun normalleştirilmesiyle ilgili 58’inci maddeyi işletmediğini öne sürmüştü.

Caferi ise Talabani’nin suçlamalarına cevap vermek için uygun zemin olmadığını, hükümete başkanlık ettiğini ve zamanını, ülkesinin hizmetine harcadığını söylemişti.

ANAYASA SINAVI

Irak hükümeti, anayasanın 15 Ekim’deki referandumda Sünniler tarafından reddedilmesini zorlaştıran bazı değişiklikleri kabul etti. Anayasanın reddi için 18 seçim bölgesinin üçünde, seçmenlerin üçte ikisinin, anayasaya ret oyu vermesi gerekiyordu. Yapılan değişiklikle, oy kullanan değil, kayıtlı seçmenlerin tümü dikkate alınacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle