GeriDünya Kennedy'nin cenaze törenine Obama da katıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kennedy'nin cenaze törenine Obama da katıldı

ABD'nin Boston kentinde, Çarşamba günü 77 yaşında ölen Demokrat Parti'nin önemli isimlerinden Senatör Edward Kennedy için cenaze töreni düzenlendi.

Boston'daki "Our Lady of Perpetual Help" kilisesinde düzenlenen törene ABD Başkanı Barack Obama ve eşinin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Viyolonsel sanatçısı Yo-Yo Ma ve şarkıcı Placido Domingo'nun seslendirdiği parçalardan sonra konuşma yapan Obama, Kennedy için, "Demokrat Parti'nin ruhu ve ABD Senatosunun aslanı" ifadesini kullandı. Obama, "Kennedy'nin döneminin en büyük siyasetçisi olduğunu" söyledi.

Daha sonra konuşan Kennedy'nin oğlu Ted Junior, "O bize büyük kayıplara rağmen yaşamaya devam etmemiz gerektiğini öğretti. Kendisinin ya da başkasının hatalarını düzeltmekten hiç vazgeçmedi" dedi.

Törene, eski ABD başkanları George W. Bush, Bill Clinton ve Jimmy Carter ile oyuncu Jack Nicholson da katıldı. Törenin ardından Kennedy'nin cenazesi toprağa verilmek üzere Washington'a gönderildi.

Edward Kennedy, Virginia'daki Arlington ulusal mezarlığında 1963'te öldürülen kardeşi eski ABD başkanı John F. Kennedy ve 1968'de öldürülen eski Adalet Bakanı Robert Kennedy'nin yanına defnedilecek. Beyin tümöründen ölen Kennedy, Amerikan siyasi yaşamının en önemli şahsiyetlerinden biri sayılıyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle