GeriDünya Kennedy Küba'nın emriyle öldürüldü iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kennedy Küba'nın emriyle öldürüldü iddiası

Alman Wilfried Huismann'ın hazırladığı bir belgeselde, 22 Kasım 1963'te Dallas'ta suikasta kurban giden ABD'nin eski başkanı John Kennedy'nin Küba gizli servisinin emriyle Lee Harvey Oswald tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

Alman devlet televizyonu ARD'de cuma günü yayımlanması beklenen ”Ölümle Randevu” isimli belgeselde, Kennedy'nin öldürülmesinin, ”Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) tarafından zehirli tükenmez kalemle öldürülmek istenen Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'nun intikamı” olduğu ileri sürülüyor.

Kennedy'nin ölümüne ilişkin, kitap ve filmlere konu olan çok sayıda iddia ortaya atılmıştı. Bu iddialar arasında, Küba'ya giden füzelerin yarattığı krizden 1 yıl sonra, Havana'daki komünist hükümetin suikasta karıştığı da yer almış, ancak bu iddia gerçekçi bulunmamıştı.

İddiayı yeniden ele alan Wilfried Huismann, belgeselinde, ilk yıllarında Castro'nun yoldaşı olan, ancak daha sonra Castro'nun Moskova çizgisini eleştirmesi üzerine Küba lideri ile araları açılan Küba gizli servisinin eski bir üyesi Oscar Marino adlı tanığa dayanarak, Oswald'ın Küba gizli servisi hesabına bu eylemi düzenlediğini savunuyor.

Belgeselde, Kennedy'nin demokrat halefi Lyndon Johnson'un bu bağlantıdan haberdar olduğu, ancak Küba ile yeni bir kriz istemediği ve Demokrat Parti'nin Castro rejiminin hakkından gelememekle suçlanmasından endişe ettiği için yönetimin gerçeği gizlemeyi tercih ettiği belirtiliyor.

Oswald'ı sorgulayan bir yetkilinin tanıklığına da yer verilen belgeselde, Oswald'ın sanıldığı gibi nevrotik bir münzevi değil, mizah duygusu gelişmiş, kültürlü ancak fanatik biçimde Amerikan karşıtı bir kişi olduğunu da ortaya koyuyor.
Belgeselde, Amerikalı ve Meksikalı eski ajanların tanıklığının yanı sıra Sovyet gizli servisi KGB'nin arşiv belgelerinden de istifade ediliyor.

Daha önce Kremlin ve ajanlıkla ilgili “Rus Ruleti” adındaki belgesel gibi dikkate değer birçok belgesele imza atan Huismann'ın Kennedy cinayetiyle ilgili 3 yıl araştırma yaptığı belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle