GeriDünya Kennedy döne döne çakıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kennedy döne döne çakıldı

John F. Kennedy Jr.'ın hayatından artık ailesi de ümidi kesti. Şimdi aramalar sadece cesetlerin bulunması ve uçağın nasıl düştüğünün anlaşılması için devam ediyor. Uçağı düşmeden önce tespit eden radarın kayıtlarına göre, 6 kişilik Piper Saratoğa, son 330 metrede döne döne ve dikine bir dalış yaptı. Ardından da okyanusun derinliklerinde kayboldu.

Amerikan televizyonlarında uzmanlar uçağın son saniyeleri ile ilgili yoğun bir tartışma başlattı. Uzmanlar küçük Kennedy'nin kullandığı uçağın pilot hatası yüzünden düşmüş olacağını ileri sürüyor. Bu görüşe göre, Kennedy muhtemelen, paniğe kapılarak yan yatan uçağı, aksi istikamet yerine, yattığı tarafa çevirdi ve uçak da dengesini kaybederek burun üstü düşmeye başladı.

Pilotlar Birliği Sözcüsü Warren Morningstar da yaptığı açıklamada, uçağın kaybettiği irtifanın anormal olduğunu ifade ederek, 330 metreyi 14 saniyede alan uçağın, çok hızlı bir şekilde çakıldığını belirtti. ABCNews televizyonuna konuşan havacılık uzmanı John Nance de aynı görüşü paylaştığını vurgulayarak, ‘Biz buna havacılık teriminde ölüm dalışı diyoruz’ dedi. Programa katılan Ulusal Havacılık Daire Başkanı Robert Pearce ise, uçağın normalin üstünde bir hızla çakıldığı görüşüne katılmadığını söyledi. Pearce ayrıca, uçakta telsizin yanında bir çeşit ses kayıt cihazının bulunduğunu belirterek, ‘Enkaz bulunduktan sonra herşey ortaya çıkacak’ diye konuştu.

Sahil Koruma Başkanı Dave Oney ise, sonarlarla yapılan aramalarda şu ana kadar 10'dan fazla enkaza rastladıklarını ve her birinin tek tek aranacağını söyledi. Uçağın düştüğü tahmin edilen Martha's Vineyard adası yakınlarında dalgıçlar ve araştırma gemileri 24 saat aralıksız olarak enkazı arıyor.

Aile ölümü kabullendi

Kennedy ailesi, uçağı ile kaybolan John F. Kennedy Jr. ve beraberindekilerin hayatlarından ümidi kesti.

Senatör Edward Kennedy'nin basın bürosundan yayınlanan bildiride, ‘Kennedy Jr’ın ölümü, hepimizin yaşamında derin bir boşluk bırakmıştır' denildi.

Bu arada, John F. Kennedy Jr'ın eşi ve baldızının ailesi de kızlarının öldüğünü resmen açıkladılar.

Time'ın Kennedy kapağı büyük tartışma yarattı

TIME Dergisi'nin önceki gün piyasaya çıkan, Kennedy'nin ölümünü kapak yapan son sayısı tartışma yarattı. Derginin Yazı İşleri olayın ertesi günü olağanüstü toplandı ve John F.Kennedy Jr. ile eşi Carolyn Bessette ve baldızı Lauren'in hálá yaşadıkları umudunun bulunduğu cumartesi günü böyle bir kapak için karar aldı. Time rakibi Newsweek Dergisi'nden tepki aldı. Newsweek Time'ın kapağının uygunsuz olduğunu, ortada güvenilir bir kanıt yokken John Fitzgerald Kennedy Jr.anısına dergi kapağı hazırlanmasını eleştirdil. Newsweek'in son sayısı ‘‘Yine bir Kennedy Trajedisi’’, US News & World Report Dergisi de ‘‘Kennedy Laneti’’ kapaklarla piyasaya sürüldü.

Time ve Newsweek, 500 bin tirajlarından farklı olarak bu hafta yüzde 20 daha fazla dergi bastılar.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle