Dünya Kelepçeli ayrıldığı ABD’ye özel vizeyle gitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kelepçeli ayrıldığı ABD’ye özel vizeyle gitti

Kelepçeli ayrıldığı ABD’ye özel vizeyle gitti

11 Eylül’den sonra ABD cezaevinde kötü muameleye maruz kaldığı iddiasıyla 1.5 milyon dolar tazminat talep eden Konyalı eski imam İbrahim Türkmen bugün New York’taki mahkemede ifade verecek.

ABD’de 11 Eylül saldırısının ardından insanlık dışı muamele gördüğü gerekçesiyle ABD yönetimine dava açan ilk kişi olan Konyalı eski imam İbrahim Türkmen, 4.5 yıldır devam eden davada ifade vermek üzere özel vize ile ABD’ye davet edildi. ABD’de cezaevinde kaldığı sırada dava açmak için görüştüğü avukatın böyle bir davanın 5-6 yıl bile sürebileceğini belirterek, kendisine, "O kadar bekleyebilir misin" diye sorduğunu anlatan Türkmen şöyle konuştu:

"Kendisine ’ölene kadar bile bekleyebilirim. Hukuk mücadelesinden vazgeçmeyeceğim’ demiştim. Şimdi hayatım boyunca unutamayacağım kötü günleri yaşadığım ve elleri kelepçeli uçağa bindirilerek sınır dışı edildiğim ABD’ye tekrar dönüyorum. Ama bu sefer maruz kaldığım kötü muameleleri anlatmak için verilen özel vize ile. Pazartesiden (bugün) çarşambaya kadar üç gün süreyle New York Brooklyn Federal Mahkemesi’nde ifade vereceğim" dedi.

Mahkemede, New Jersey Passaic Cezaevi’nde yaşadığı işkenceleri anlatacağını ifade eden Türkmen, "Davayı kazanırsam 1.5 milyon dolar tazminat alabilirim. Ben bu işi para için yapmıyorum. Ama bana karşı yapılan hata gerçekten çok büyük, cezasız kalmamalı" dedi.

Türkmen, cezaevinde kaldığı 4.5 aylık süre boyunca geceleri koğuşlara gelerek kendilerini uyandıran görevlilerin, köpekleri yüzlerine bir santimetre kalana kadar yaklaştırarak kendilerine baskı yaptığını, çırılçıplak soyarak rencide ettiklerini ve domuz ürünleri yemeye mecbur bırakıldıklarını belirterek "Bir görevlinin, Müslüman olduğumuzu söylediğimizde bize, ’burası otel değil, cezaevi’ demesini unutamıyorum" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle