GeriDünya Kedi ve köpek pireleri neden farklı sıçrar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kedi ve köpek pireleri neden farklı sıçrar

Kedi ve köpek pireleri neden farklı sıçrar
refid:10037085 ilişkili resim dosyası

Önce güldürmeyi, sonra düşündürmeyi" amaçlayan Nobel karşıtı "Ig Nobel" ödülleri önceki gece ABD’nin prestijli Harvard Üniversitesi’nde düzenlenen törenle dağıtıldı.

Ig Nobel ödüllerinin organizatörü Marc Abrahams’ın da katılımıyla düzenlenen törende, biyoloji dalında "kedi pireleri ve köpek pireleri sıçramalarının mukayesesi" konulu Fransız araştırması büyük ödülü aldı.

Ünlü üniversitenin Sandres salonunda 1200 seyircinin yanı sıra 1976’da kimya dalında gerçek Nobel ödülünü kazanan William Limscomb ve eski Ig Nobel sahiplerinin bulunduğu törende ödül kazanan araştırmalar şöyle:

Bir amibin labirentten çıkma kapasitesi.

Güney Amerika arkeolojik alanlarında dövmelerin neden olduğu yıkım.

Coca Cola etkili bir sperm öldürücüdür.

İsviçre Biyoteknoloji Etik Komisyonu da "Bitkilerin onurunun korunmasına yönelik yasal ilke"yi kabul etmesinden ötürü barış ödülünü aldı.

PİRE BAHSİ

Pireler konusundaki çalışmasıyla biyoloji Ig Nobeli’ni kazanan Fransız araştırmacılar, hiçbir zaman saçma bir araştırma yapmayı amaçlamadıklarını belirterek, bu çalışmalarında hedeflerinin iki pire türünü kıyaslayıp, neden kedi piresi "Ctenocephalides felis felis" değil de, köpek piresi "Ctenocephalides canis"in yok olmakta olduğunu bulmaya çalıştıklarını belirttiler.

Köpek piresinin 25 cm, kedi piresinin ise sadece 17 cm yüksekliğe sıçrayabildiğini tespit ettiklerini belirten Fransız araştırmacılar, ikisi arasındaki farkın daha iyi kontrole yönelik biyolojik bir unsur olduğuna işaret ettiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle