GeriDünya Kazakistan'da devlet başkanlığı seçimleri 3 Nisan'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kazakistan'da devlet başkanlığı seçimleri 3 Nisan'da

Orta Asya ülkelerinden Kazakistan'da, erken Devlet Başkanlığı seçimlerinin 3 Nisan 2011 tarihinde yapılacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından imzalanan ve medyaya iletilen kararnamede, "Kazakistan Anayasasının 41'inci maddesindeki 3-1 fıkrasına göre, Cumhurbaşkanlığı erken seçimlerinin 3 nisan 2011 tarihinde yapılması uygun görüldüğü" belirtildi.

Ülkeyi 20 yıldan uzun süredir yöneten 70 yaşındaki Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e ülkeyi erken seçime götürme yetkisi tanıyan anayasa değişikliği dün Resmi Gazete'de yayımlanmış, erken seçim sürecine girilmişti.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in 2020 yılına kadar görevde kalması için referanduma gidilmesi talebiyle geçen ay başlatılan girişim ABD ve AB tarafından tepki ile karşılanmış, Anayasa Konseyi böyle bir referandumu anayasaya aykırı bulmuştu.

Görev süresi 2012 Aralık ayında dolacak olan Nazarbayev, anayasaya aykırı bir eylem içinde bulunamayacağını bildirmiş, ancak cumhurbaşkanlığı seçiminin öne çekilmesi teklifini getirmişti.

Teklifi gündemine alan Meclis ve Senato, önceki gün cumhurbaşkanına ülkeyi erken seçime götürebilme yetkisi tanıyan anayasa değişikliğini kabul etmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle