GeriDünya Kazak erkekler Washington'a yürüdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kazak erkekler Washington'a yürüdü

ABD'de erkeğin aile içindeki otoritesinin yeniden güçlenmesini isteyen yeni bir tarikat başkent Washington'da bir milyon kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenleyerek gövde gösterisi yaptı. Aile değerlerine vurgu yapan ‘‘Sözüne Sadıklar’’ (Promise Keepers) adındaki dinsel nitelikteki hareketin organize ettiği yürüyüş beyaz erkekler tarafından büyük ilgi görürken kadın hakları savunucularını korkuttu.

‘‘Sözüne Sadıklar’’

tarikatının mensubu yaklaşık bir milyon Amerikalı Hıristiyan erkek Washington Anıtı'nın çevresindeki geniş alanı doldurdular ve 6 saatlik toplu dua töreni yaptılar. Yaşam biçimlerinde Hazreti İsa'yı örnek aldıklarını belirten tarikat üyeleri, sadece erkeklere açık olmakla ayrımcılık yapmadıklarını ifade ettiler. Tarikatın inancına göre, toplumda, erkekler her türlü günaha ve suça daha yatkın kişiler. Buna göre, yüzbinlerce kişinin katıldığı toplu dua törenlerinde, erkeklere günahlarından arınmak, Hazreti İsa gibi ‘‘iyi, saf ve temiz’’ olmak ve birbirleriyle daha iyi ahlaki ilişkiler kurmak için bir fırsat yaratılıyor.

ABD'nin her yerinden Washington'a gelen tarikat üyelerinin ‘‘aile ve sorumluluk’’ çağrısı Başkan Bill Clinton'dan da destek aldı. Clinton, haftalık radyo mesajında, ‘‘Sözüne Sadıklar’’ tarikatının toplu dua törenini samimi olarak niteledi ve toplumun temeli olan aile kurumunu güçlendirdiğini söyledi.

Buna karşın kadınların aile ve toplum içinde erkeklerle eşit muamele görmesini ve söz hakkına sahip olmasını yaşanan yozlaşmasının temel kaynağı olarak gösteren ‘‘maço erkekler’’ hareketi verdiği mesajlarla ve topladığı ilgi nedeniyle kadın hakları savunucularını korkuttu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle