Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kazada felç olan dansöre 3.6 trilyonluk tazminat

  Hürriyet Haber
  25.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Los Angeles Belediye Meclisi 2 yıl önce bir polisin devriye arabasıyla çarparak sakat kalmasına neden olduğu 52 yaşındaki Pedro Espinoza adlı vatandaşına tam 11 milyon dolar (3 trilyon 630 milyar lira) tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Kupa kazanmış usta bir dansçı olan trafik terörü kurbanı Espinoza'ya böylesine rekor tazminat verilmesine Belediye bütçesini zorlayacak olmasına karşın Meclis'deki 11 üyenin tamamı ‘evet’ dedi.

  Ekim 1997'de aniden polis aracının önüne çıkan ve arabanın çarpmasıyla 10 metre havaya uçtuktan sonra düşüp felç olan Espinoza'nın avukatları o tarihten bu yana Belediye ile pazarlık yapıyordu. Espinoza'nın avukatları Belediye'den 13 milyon dolar istediler ancak arabuluculuk yapan eski Yüksek Mahkeme Yargıcı Maurice Hogan tarafları 11 milyon dolar tazminat verilmesi noktasında buluşturdu.

  Espinoza'nın avukatları konunun mahkeme aşamasına gelmesi halinde müvekkillerinin daha fazla tazminat alabileceğini ancak Espinoza'nın duruşmalarda büyük ıstırap çekeceği için bu yola başvurmadıklarını ve Belediye ile anlaştıklarını belirttiler. Kazadan sonra kısmi felç olan Espinoza'nın konuşamadığı ancak bilinci ve duyuları yerinde olduğu için acı hissi duyduğu belirtildi.

  Kaza raporlarına göre, Espinoza'ya çarpan polis kaza sırasında herhangi bir suçluyu takip etmiyordu. Dikkatsiz araç kullanan polis önüne çıkan Espinoza'yı son anda fark etti .

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı