GeriDünya Kaza değil terör saldırısı: 39 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaza değil terör saldırısı: 39 ölü

Kaza değil terör saldırısı: 39 ölü
refid:13060797 ilişkili resim dosyası

Rusya'da 39 kişinin ölümü ve 100'den fazla kişinin yaralanmasına yol açan tren kazasına bir bombanın neden olduğu belirtildi. Rusya iç istihbarat servisi FSB'nin başkanı Aleksandır Bortnikov, Moskova-St.Petersburg yolcu treninin raydan çıkmasına bir bombanın yol açtığını söyledi.

KORKUNÇ KAZANIN FOTOĞRAFLARI

Rus haber ajanslarına göre Bortnikov, Cumhurbaşkanı Dmitriy Medvedev ile yaptığı görüşmede olaya, 7 kilogram TNT'nin patlayıcı gücüne eşit bir bombanın yol açtığını belirtti.    

İKİNCİ BOMBA PATLADI

Bombanın patlaması sonucu raydan çıkan yolcu treni civarında bir başka bomba daha patladı.

Demiryolları idaresi genel müdürü Vladimir Yakunin, ikinci bombanın ilkine göre etkisiz olduğunu belirterek, patlamada ölen ya da yaralanan bulunmadığını söyledi. Yakunin, bombanın saat 14.00'de (TSİ 13.00) patladığını ifade etti.

39 KİŞİ ÖLDÜ

Rusya'da, Moskova-Saint Petersburg seferini yapan yolcu treni raydan çıktı. Saldırıda şimdiya kadar 39 kişi öldü, 100'e yakın yolcu da yaralandı. Bombalı saldırı olasılığı üzerinde duran Rus savcı soruşturma başlatmıştı.

Demiryolları yetkilileri, polisin kazayla ilgili bir saldırı olasılığını da düşündüğünü, bu olasılığın güvenlik güçlerince titizlikle incelenmesi gerektiğini söylemişti.     

İçinde yaklaşık 660 kişi bulunduğu belirtilen trendeki tüm yolcuların Saint Petersburg'a götürüldüğü, yaralıların tümünün ise civardaki hastanelere yatırıldığı kaydedildi.

HAVAN TOPU MERMİSİ ÇUKURU BULUNMUŞTU

Interfax Ajansı'nın Rusya güvenlik güçlerinden bir kaynağa dayanarak verdiği haberde, "demiryolu yakınında bir metre çapında bir havan topu mermisi çukuru bulunduğu ve görgü tanıklarının kazadan önce güçlü bir patlama sesi duyduklarını söyledikleri, tüm bunların olası bir saldırının kanıtları olabileceği” belirtilmişti.

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, "can kayıpları ve yaralılardan dolayı derin üzüntü" duyduklarını açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle