GeriDünya Katliam'ın kronolojisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Katliam'ın kronolojisi

1995 yılı yazı insanlık tarihinin gördüğü en vahşet dolu ve en iğrenç katliamlarından birine tanıklık etti. Bosna savaşının en kötü anısı olarak hafızalara kazınan bu olayın adı Srebrenitsa katliamı olarak hafızılara kazınacaktı. Bugün binlerce Boşnak, ailelelerinin büyük bir kısmını bu katliamda kaybetmiş olmasına rağmen onları anmak için Srebrenitsa'da

6-8 Temmuz 1995 
Bosnalı Sırp güçler Srebrenica'yı kaşatarak daha önce Sırpların elinden kaçabilmiş mülteci 10 binlerce sivil Boşnak'ın bulunduğu bölgeye saldırılarını arttırdı.
O bölgede bulunan Boşnakları korumak ile görevli Birleşmiş Milletler'e bağlı 600 Hollandalı güvenlik gücü vardı. Mayıs ayından beri mültecilere bakmak ve korumak ile yükümlü BM güçlerinin yiyeceği ve yakıtı tükeniyordu. Sırplar ise mesafeyi giderek daraltıyor ve Boşnakları ateş cemberi altına alıyordu.
9 Temmuz 1995 Bosnalı Sırplar yoğun ateş ile birlikte harekete geçti. Baskında 30 Hollandalı asker esir alındı ve kampın bulunduğu güney kısım düştü.
10 Temmuz 1995 Bosnalı Sırplar Hollandalı askerlerin mevzilerini taramaya devam etmesi üzerine Hollandalı Albay Karremans BM'den hava desteği istedi. BM KomutanıGeneral Javier ilk anda bu talebi redetti. Ancak albaydan tekrar bu yönde talep gelince kabul etti. Sırplar ateşi uçaklar gelmeden kesince bombardıman iptal edildi.
Kasba'da ise kaos hakimdi. Albay Karremans paniği yatıştırmak için NATO uçaklarının yardıma geleceğini duyurmuştu. Ancak operasyon iptal edilince halktaki panik ve güvensizlik duyşgusu iyice arttı.
11 Temmuz 1995
Sırp güçleri geri çekilmedi 20 bin Boşnak mülteci bitap ve umutsuz olarak  beklemeye devam ediyorlardı. Saat 14:30 gibi 2 Hollanda f - 16'sı Sırp mevzilerine bomba bıraktı. Bunun üzerine Bosnalı Sırplar ellerindeki Hollanda'lı rehine askerleri öldüreceklerini söyleyip, mülteci kampına ateş açınca Hollanda hava Kuvvetleri saldırıyı kesti.
İki saat sonra Sırp komutan Ratko Mladic Srebrenitsa'ya girdi. Mladic, Karremans'a Bosnalı müslümanların silahlarını bırakmaları durumunda hayatlarını garanti altına alacağını duyurdu.
12 Temmuz 1995
Müslüman Boşnakların bulunduğu bölgeye sadece kadın ve çocukları almak üzere otobüsler gelmeye başladı. Sırplar, 12 ile 77 yaşları arasındaki erkeklerin Savaş suçu işledikleri gerekçesi ile soruşturulacaklarını açıkladılar. 15 bin Boşnak bunun üzerine tepelere doğru kaçmaya başladı. Sırplar tepelere doğru kaçanların üzerine ateş açtı. Ateş bütün gece boyunca sürdü.
13 Temmuz 1995
Masumları ilk öldürmeler Kravica köyünün kilerinde başladı. Barış Güçleri 5 bin kadar müslümanı Hollanda askeri üssünden aldı.
16 Temmuz 1995
Katilam'a dair ilk haberler gelmeye başladı. Srebrenitsa'dan ilk kurtulanlar Müslümanların elinde tutuğu bölgeye ulaşmaya başladı. BM ve Bosnalı Sırplar yapılan görüşmeler sonrasında Hollandalıların bölgeyi en son terketmelerine ellerindeki silahları, yiyecek ve tıbbi malzemeyi bırakmaları koşulu ile izin verildi. Bosnalı Sırpların Srebrenitsa'ya girmelerinin ardından 5 gün sonra 7 binden fazla Bosnalı erkeğin katledildiği tahmin ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle