Dünya Haberleri

DÜNYA

  Katilin Saddam taktiği

  Hürriyet Haber
  31.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kosova'da Arnavutları katleden Sırp kasabı Slobodan Miloseviç, Körfez Savaşı sırasında Irak lideri Saddam Hüseyin'in başvurduğu taktiği izliyor. Saddam'ın olduğu gibi, Miloseviç'in de yardımına Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov koştu.

  Miloseviç, yarın yapılacak operasyonla öldürücü darbeye hazırlanan NATO'nun hızını kesmek için Başbakan Primakov aracılığıyla ‘‘barışa hazır’’ olduğu mesajını verdi. Ancak Miloseviç'in şartlarını NATO liderleri derhal reddetti.

  YUGOSLAVYA Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç, Körfez Savaşı'nda Irak lideri Saddam Hüseyin'in başvurduğu taktiği izliyor. Miloseviç, öldürücü darbeye hazırlandığı bir sırada NATO'nun hızını kesmek için, Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov aracılığıyla ‘‘barışa hazır’’ olduğu mesajını verdi. Primakov'un açıklamaları NATO'da olumlu bir hava yaratmadı.

  Körfez Savaşı sırasında da Primakov Bağdat'a gitmişti. Saddam, Primakov aracılığıyla barışçı bir görüntü çizerek, müttefik saldırılarının yolunu kesmeye çalışmıştı.

  Primakov, dün Belgrad'da Miloseviç'le 6 saat görüştükten sonra Almanya'ya geçti. Primakov, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'le görüşmeye girmeden önce yaptığı açıklamada, ‘‘Miloseviç, eğer NATO bombalamayı durdurursa bölgedeki askeri varlığını azaltmaya hazır olduğunu söyledi. Genel olarak bu iyi bir başlangıç’’ dedi.

  SIRP KASABIN KOŞULLARI

  Primakov, Miloseviç'in barış için ortaya sürdüğü 6 koşulu şöyle açıkladı:

  NATO hava saldırılarını durdurursa, Miloseviç Kosova'dan Sırp askeri çekecek.

  Saldırıların durması halinde bütün sorunlara siyasi çözüm bulunmasının yolu açılacak.

  Kosovalı Arnavutlarla doğrudan görüşmeler yapılacak.

  Göçmenlerin yerlerine geri dönmesinin koşulları yaratılacak.

  Bütün tarafların ve dini grupların çıkarlarına saygı gösterilecek.

  Kosovalı Arnavutlar da karşılık olarak bazı geri adımlar atacak.

  ŞİDDETİ BİTİRİN

  Primakov'un verdiği güvencelere rağmen, NATO'daki batılı diplomatlar, bombardımanın durdurulması için Kosova'daki şiddetin sona erdirilmesi gerektiğini belirtiyorlar. NATO sözcüsü Jamie Shea, Primakov'un açıklamalarından önce düzenlediği basın toplantısında, ‘‘Rusya Başbakanı'nın amacı, NATO bombardımanlarını değil, bölgedeki şiddeti durdurmak olmalıdır. Bunun açık olması gerek’’ diye konuşmuştu.

  Primakov'un, Miloseviç'le görüştükten sonra, NATO ya d ABD yönetimiyle görüşmeye değil, doğrudan Avrupa'da lider ülke Almanya'y gitmesi dikkat çekti. Rusya yönetiminde son birkaç gün yaygın görüş va: ‘‘Yugoslavya savaşını başlatan NATO ve ABD. Ancak bu savaşı durdurabilecek ik ülke var Rusya ve Almanya..’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı