Dünya Haberleri

DÜNYA

  Katilin anne ve babası intihar etmiş

  Hürriyet Haber
  27.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ona Balkan Kasabı diyorlar; karısına da Belgrad Cadısı. Çarşamba gecesinden bu yana NATO bomba ve füzelerinin altında yaşayan korkunç ikili, 10 milyonluk Yugoslavya'yı yıllardır demir yumrukla yönetiyor.

  Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'le karısı Miryana Markoviç'in hastalık derecesine varan ‘‘Büyük Sırbistan’’ saplantısı, Balkanlar'da oluk oluk kan akıtıyor. Bosna'da ölen 300 bin kişinin kanı Miloseviç'in ellerinde duruyor. Miloseviç'ten çok daha acımasız biri olarak tanınan 54 yaşındaki Miryana Markoviç için ‘‘Slobodan'ın kötü yarısı’’ diyorlar.

  Bosna'da çekilen acılardan sonra Kosova'da yaşanan mezalimin baş sorumlusu olarak NATO tarafından cezalandırılan Miloseviç, hastalıklı bir ailenin ürünü. Bir köy papazının oğlu olarak dünyaya gelen Slobodan'ın anne ve babası esrarengiz bir şekilde intihar etmişler. Hiç kimse bu çifte intiharın ardındaki sırrı bilmiyor.

  Miryana Markoviç ise İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Partizan kampında dünyaya gelmiş. 33 yıl önce evlenen çift Sosyalist Parti hiyerarşisinde hızla yükseldikten sonra, ‘‘Büyük Sırbistan’’ hayalinin peşinden koşarak Yugoslavya halkını bugünkü tehlikeli maceraya sürüklediler.

  HOLBROOKE ANLATIYOR

  Miloseviç'i Kosova'da barışa razı etmek için defalarca görüşen ABD temsilcisi Richard Holbrooke, muhatabını tanımlarken, ‘‘duygularını belli etmeyen, kibar ve soğuk’’ sözcüklerini kullanıyor. Pazarlık görüşmelerinde bitip tükenmek bilmeyen monologlarıyla karşısındakini çileden çıkarıyor, erik rakısı ikram ederek sarhoş ediyor. Bu arada kendisinin de alkolik olduğu söyleniyor.

  Genelde siyahlara bürünen ve saçında da plastik gül taşıyan karısı Miryana, Sosyalist Parti Lideri sıfatıyla devlete bağlı bütün TV ve radyo istasyonlarını kontrol ediyor. Bir gazetede haftalık köşesi de var. 1995 yılında bu köşede, kocasının genç bir sevgilisi olduğunu açıkça ilan ederek, ‘‘Bu kadının tek meziyeti mini eteği’’ diye yazmış; bunun üzerine sevgilisini terkeden diktatör bin pişman sert karısına dönmüştü.

  YERALTI RACONU

  Miloseviç hanedanının kirli para işlerine de bulaştığı biliniyor. 36 yaşındaki oğulları Marko, Madonna adlı lüks diskoteği işletiyor ve belinde silahla dolaşıyor. ‘‘Şeytan’’ lakabıyla tanınan eski rallici Marko, ailesi aleyhinde yazan gazetecileri dövdürerek intikam alıyor. Miloseviç'in 32 yaşındaki kızı Mariya da Belgrad'da bir gece kulübü işletiyor ve rüzgar anlamına gelen ‘‘Kosava’’ adlı TV kanalını kontrol ediyor.

  Miloseviç'in 59 yaşındaki ağabeyi Borislav Miloseviç, Yugoslavya'nın Moskova Büyükelçisi. Kısaca ‘‘Bora’’ diye anılan büyük Miloseviç, kardeşiyle Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin arasında direkt bağlantıyı sağlıyor.

  Yugoslavya'nın bu korkunç aileden ne zaman ve nasıl kurtulacağı çokça tartışılan bir konu. En sevilen senaryo da Miloseviç ikilisinin, Çavuşesku'ların akıbetine uğraması. Yani, hayatlarının ölüm mangası karşısında son bulması.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı