GeriDünya Katil bakteri 18 can aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Katil bakteri 18 can aldı

Katil bakteri 18 can aldı
refid:8915120 ilişkili resim dosyası

Bir hastanede antibiyotiğe dayanıklı bakteri yüzünden 18 kişi hayatını kaybetti.

İspanyol El Pais gazetesi, başkent  Madrid'deki "12 Ekim" adlı devlet hastanesinde şubat 2006'dan bu yana 18  kişinin, antibiyotiğe karşı çok dirençli olan "Acinetobacter baumanii"  adlı bakteri yüzünden öldüğünü iddia etti. 

Gazetenin manşetten verdiği haberde, hastanenin araştırma merkezinin  elindeki bazı bilgilerin ele geçirildiği belirtilirken, söz konusu  bakterinin 2 yıl içinde toplam 252 hastayı etkilediği ifade edildi.  Hastalardan 101'inin öldüğü açıklanırken, yapılan araştırmalarda  ölümlerden 18'ine bakterinin sebep olduğunun tespit edildiği öne sürüldü. 

Haberde, hastanenin 16 Şubat 2006'da hastalarda bu bakteriyi teşhis  ettiği ve ilk anda alarm verdiği belirtilirken, zamanla olayın rutin  hale geldiği ve dışarıya hiç bilgi verilmeyerek, sorunun hastane içinde  çözülmesine uğraşıldığı ifade edildi.

Madrid'in önemli hastanelerinden "12 Ekim" hastanesinin son çözüm  olarak, bu bakteriyi taşıyan hastaları özel bir ünitede topladığı ve  bakterinin kökünün kurutulmasının toplam 20 aylık süre aldığı kaydedildi.

Bazı hastane çalışanları uzun süredir bu konuyu yetkililere ilettiklerini, ancak sonuç alamadıklarını iddia ettiler.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle