Dünya Haberleri

DÜNYA

  Katar’la kritik görüşme

  Uğur ERGAN / ANKARA
  29.06.2017 - 23:52 | Son Güncelleme:

  Üç haftayı aşkın süredir devam eden Körfez krizi, karşılıklı açıklamalarla sürerken gerilimin merkezinde bulunan Katar’ın Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın davetlisi olarak dün öğleden sonra Türkiye’ye geldi. İki bakanın görüşmesi bugün yapılacak.

  El Atiyye’nin, Işık’ın önceki gün Brüksel’de ABD Savunma Bakanı James Mattis ile görüşmesinden sonra Türkiye’ye gelmesi dikkat çekti. Işık ve Mattis, Katar’ın egemenlik haklarına saygı duyularak Körfez krizinin bir an önce çözülmesi ve iki ülkenin bu konuda gerekenleri yapması konusunda mutabık kalmışlardı.

  ORTAK TATBİKAT DA KONUŞULACAK

  Işık-El Atiyye görüşmesinde ana gündem, kriz ve Türkiye’nin Katar’da kurduğu askeri üs olacak. İki bakanın, Türk ve Katar silahlı kuvvetlerinin ortak askeri tatbikatını da konuşmaları bekleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) son olarak 23 asker ve 5 hafif zırhlı personel taşıyıcıyı Katar’a göndererek bu ülkedeki asker sayısını 111’e çıkarmıştı.

  Üs yaptırım listesinde var

  Suudi Arabistan liderliğindeki bazı Arap ülkelerinin Katar’ın önüne koydukları 13 maddelik yaptırım listesi içinde başkent Doha’daki Türk askeri üssünün kapatılması da bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Işık, Türk üssünün kapatılma talebine sert tepki göstermişlerdi. Savunma Bakanı Işık, “Türk üssünün kurulması bölgedeki hiçbir ülkeyi hedef almıyor” mesajını vermişti.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı