Dünya Haberleri

  Katar'dan o ülkeye övgü: Onurlu bir tutum sergiliyor

  AA
  15.06.2017 - 21:43 | Son Güncelleme:

  Katar'ın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sultan bin Said Sultan el-Merihı, Cezayir'in Körfez krizindeki tutumunu "onurlu" şeklinde nitelendirdi.

  Cezayir resmi haber ajansı APS'nin haberine göre, Devlet Bakanı Merihı, sürpriz şekilde gerçekleştirdiği Cezayir ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Abdulkadir Mesahil ile bir araya geldi.

  Merihı, görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, bu ziyaretle iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Katar ile Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında Körfez'de yaşanan son gelişmelerin ele alınmasının hedeflendiğini ifade ederek, "Körfez'deki gelişmelerin patlak vermesinin ardından diyalog çağrısı yapan ilk ülke Cezayir, onurlu bir tutum sergiliyor. Bölgedeki birçok onurlu devletle birlikte diyalog için çalışıyoruz." dedi.
  Cezayir'in Arap dünyasında yer alan büyük bir devlet olduğunu söyleyen Merihı, bölgedeki etkisi göz önüne alındığında Cezayir'in Arap-Arap ilişkilerinde rol alabileceğini belirtti. Merihı, Cezayir'in ayrıca Körfez krizinde de arabuluculuk yapabileceğine işaret etti.

  DİYALOG ÇAĞRISI

  Körfez ülkeleri arasında kriz baş göstermesinin ardından Cezayir, diyalog ve komşularla iyi geçinme prensiplerinin gözetilmesi çağrısında bulunmuştu.
  Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti.
  Katar ise "amacı devlete zarar vermek ve tamamı uydurma olan bir iftira kampanyasına maruz kaldığını" ifade etmişti.

  Etiketler: körfez krizi
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı