Dünya Haberleri

DÜNYA

  Katar krizi Suriye muhalefetini de bölebilir!

  Hürriyet Haber
  14.06.2017 - 14:04 | Son Güncelleme:

  Reuters haber ajansı, Katar ve Suudi Arabistan arasındaki krizin Suriye'de Beşar Esad'a karşı yürütülen silahlı muhalefet içinde büyük bir huzursuzluk yarattığını duyurdu. Muhalifler, Reuters'ın 'Suriyeli muhaliflere en fazla destek sağlayan ülke' olarak tanımladığı Katar ve Suudi Arabistan arasındaki krizin kısa zamanda sona ermemesi durumunda Esad'a karşı silahlı muhalefetin büyük bir darbe alacaklarını düşünüyor.

  Reuters'a konuşan Liva el Mutasem'den muhalif komutan Mustafa Secari, "Allah korusun, eğer bu durum kontrol altına alınmazsa, bu durum daha trajik bir hâle gelebilir. Bu durumda, başka devletler tarafından desteklenen fraksiyonların birbirlerine karşı düşmanca bir tavır almak zorunda kalacak" ifadesinde bulundu. 

  Secari, "Suudi Arabistan ve Katar'daki kardeşlerimi, Suriye halkına taşıyabileceklerinden daha fazla yük yüklememeleri tavsiyesinde bulunuyoruz" dedi. Suriye'de Beşar Esad rejimi, 2016 senesinde özellikle Şam ve Halep'te büyük bir askeri üstünlük sağlamıştı. 

  AYNI GRUPLARI DESTEKLİYOR

  Reuters'ın haberine göre, Katar'ın Suriye'de desteklediği gruplar Müslüman Kardeşler ile yakın konumda bulunan gruplar. Özellikle Suriye'nin kuzeyinde Katar ve Türkiye'nin desteklediği gruplardan bir kısmının aynı olduğu ifade ediliyor. 

   

   

  Etiketler: Suriye , Katar , Katar krizi
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı