Dünya Haberleri

DÜNYA

  Katar için flaş açıklama: Savaşa sürüklenebilir...

  DW Türkçe
  11.06.2017 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Katar'ın Suudi Arabistan ve diğer bazı Arap ülkelerince izole edilmesinin yeni bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu. Gabriel "gerilimi azaltmak için hala şans var" dedi.

  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Frankfurter Allgemeine Zeitung'a veridiği demeçte Katar krizinin savaşa sürüklenebilieceğini söyledi. Gabriel, "Bu anlaşmazlığın savaşa sürüklenme tahlikesi var, kardeş toplumların ve komşularının tutumu dramatik" yorumunda bulundu. Gabriel, son günlerde konuyla ilgli olarak, Suudi Arabistan, Katar, Türkiye, İran ve Kuveytli mevkidaşları ile doğrudan ya da telefonla oldukça yoğun bir biçimde görüştüğünü söyledi.

  DURUMUN ÇOK CİDDİ OLDUĞUNU BİLİYORUM

  Gabriel, "Bu görüşmeler neticesinde durumun çok ciddi olduğunu biliyorum ama bunu aşma şansımız da var" diye konuştu. "Karşıt taraflar arasında yapılacak görüşmelerin bunun için kaçınılmaz" olduğunu vurguladı.

  Hafta başından bu yana Körfez ülkelerinde son yıllardaki en ağır diplomatik kriz yaşanıyor. Suudi Arabistan ve diğer birçok Arap ülkesi Katar'la diplomatik ilişkilerini ve havayolu ulaşımını kesti, sınırlarını kapattı. Bu ülkeler Katar'ı DEAŞ gibi terör örgütlerini desteklemek ve Suudi Arabistan'ın ezeli rakibi Şii İran'la yakın ilişkiler içinde olmakla suçluyor.

  KATAR AÇIKÇA SUÇLANIYOR

  ABD Başkanı Donald Trump Katar'ı uzun yıllardır terörü destekleyen bir ülke olarak tanımladı. ABD Başkanı, cuma günü (9 Haziran) Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Katar'ın tarihsel olarak teröre üst düzeyde destek verdiğini belirterek, bu desteğin sona erdirilmesi çağrısında bulundu.
  Trump üç gün önce Twiter üzerinden de, "Ortadoğu'ya yaptığım son ziyarette radikal ideolojilerin artık finanse edilmemesi gerektiğini söyledim. Liderler Katar'ı işaret etti" demişti.

  Etiketler: ALMANYA , ALMAN , Sigmar Gabriel
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı