GeriDünya Kas gücüyle 13 yılda dünyayı dolaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kas gücüyle 13 yılda dünyayı dolaştı

Motorlu taşıt olmaksızın sadece kas gücüyle dünyayı dolaşan ilk insan olmak için 13 yıl önce yola çıkan İngiliz maceracı Jason Lewis, pedallı kayığıyla Londra'nın doğusundaki Thames nehrindeki Greenwich'de bir iskeleye yanaşarak, inanılması güç serüvenini tamamladı.

Kıtalar, iki okyanus ve bir denizi kano, bisiklet, paten ve pedallı kayık ile geçmeyi başaran eski temizlik şirketi sahibi 41 yaşındaki Lewis, 13 yıl önce yola çıktığı 0 dereceli boylamın geçtiği Greenwich Meridyeni'ne ulaşarak dünya turunu tamamlamış oldu.

13 yıllık serüveni sırasında hırsızlar, korsanlar, timsahlar, yılanlar ile mücadele etmek zorunda kalan, Mısır'da casusluktan tutuklanan, Atlas Okyanusu'nda kayığı batan, ABD'de kendisine çarpan bir otomobil yüzünden iki bacağı kırılan ve hastanede 9 ay yatmak zorunda kalan Lewis, en çok bir İngiliz pubına oturup bir bardak bira içmeyi özlediğini söyledi.

2 hafta önce 3219 km'lik bir dağ bisikleti yolculuğundan sonra İstanbul'a ulaşan İngiliz maceracı, 12 Temmuz 1994'te Greenwich'ten başladığı seyahatinde 74 bin km katetti.

Yola birlikte çıktığı arkadaşı 1999'da Hawai'de kendisini bırakan Lewis, İngiltere'den pedallı teknesi Moksha ile başladığı serüvenine Fransa, buradan bisikletle Portekiz ve İspanya, ardından da pedallı teknesiyle Atlas Okyanusu'nu geçerek devam etti. Turks ve Caicos Adaları üzerinden Miami'ye ulaşan Lewis, burada 4 ay para topladıktan sonra paten ile San Francisco'ya gitti.

Colorado'da bir otomobilin çarpması nedeniyle iki bacağı kırılan ve 9 ayı hastanede geçiren maceracı daha sonra yoluna devam ederek, Orta Amerika, Hawaii, Avustralya, Batı Timor, Singapur, Malezya, Güneybatı Çin, Hindistan, Kuzey Afrika, Türkiye ve Belçika üzerinden ülkesine ulaştı.
İngiliz maceracının 13 yıllık serüvenini, aralarında Sudan'da buluştuğu İngiliz aktörler Ewan McGregor ile Charley Boorman'ın da bulunduğu bireysel destekçilerle 60'tan fazla şirket maddi destek sağladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle