GeriDünya Karzai'yi Taliban'dan son anda kurtardılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karzai'yi Taliban'dan son anda kurtardılar

Taliban'ı bölmek için girdiği Afganistan'da idam edilen Abdülhak'ın yerine gönderilen Hamid Karzai, son anda ABD tarafından kurtarıldı. ‘Kötü hava’dan düştüğü açıklanan helikopterin bu operasyonda kullanıldığı sanılıyor. Taliban, Karzai'nin 3 adamını idam etti.

Afganistan'da kurtarma görevi yapan bir ABD helikopteri düştü. Olayda, 1'i ağır 4 asker yaralandı. Yaralı askerler, bir diğer helikopter tarafından kurtarıldı.

Helikopterin, Afgan Kralı Zahir Şah yanlısı aşiret lideri Hamid Karzai'yi kurtarırken düşmüş olabileceğinden şüphe ediliyor.

Pentagon, helikopterin kötü hava şartları yüzünden düştüğünü duyururken, Taliban, ‘‘2 helikopter düşürdük, 40-50 asker öldü’’ açıklaması yaptı.

ABD, Taliban'ın helikopterleri düşürdüğü ve yaklaşık 50 Amerikan askerinin öldüğü iddiasını yalanladı.

Pentagon'dan bir yetkili, olumsuz hava koşulları nedeniyle düşen helikopterdeki mürettebatın sağ olarak kurtarıldığını belirtti.

KARZAİ OPERASYONU

Taliban yönetimi, ABD helikopterlerinin, Afgan Kralı Zahir Şah yanlısı Hamid Karzai'yi kurtarıp, Afganistan dışına kaçırdığını açıkladı. Pakistan Büyükelçisi Abdülselam Zaif, ‘‘Sanırım, Hamid Karzai'yi, Amerikan helikopterleri kurtardı’’ dedi.

Taliban yetkilileri, eski Dışişleri Bakan Yardımcısı olan Karzai'nin çatışma sonucu ele geçirilen 3 yandaşının önceki gün, Uruzgan Eyaleti'nin Deharvad Bölgesi'nde idam edildiğini bildirdi.

Taliban, Karzai'nin 25 yandaşını yakaladığını ve bazılarını idam edeceğini bildirmişti. Taliban güçleri, geçen hafta idam edilen Afgan komutan Abdülhak'ın görevini üstlendiği belirtilen Karzai'yi yakalamaya çalışıyordu. ABD, daha önce de Taliban'ı bölmek için bölgeye yolladığı Abdülhak'ı Taliban'ı bombalayarak korumaya çalışmış, ancak başarılı olamamıştı.

HELİKOPTERİ ABD İMHA ETTİ

Bu arada, Ortaçağ’da gibi yaşayan Taliban'ın, yüksek teknoloji ürünü teçhizat ve parçaları ele geçirmemesi için, düşen MH-53 tipi helikopter, ABD savaş uçakları tarafından bombalanarak imha edildi. Yetkililer, bu helikopterlerin özel birlikleri taşımak için kullanıldığını söylediler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle