GeriDünya Karzai'den Taliban'a 'silah bırak' çağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karzai'den Taliban'a 'silah bırak' çağrısı

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Taliban'a uzlaşma çağrısı yaptı, örgütün silahları bırakmasını ve Afganistan yasalarını kabul etmesini istedi.

Karzai, Londra'da Afganistan ile ilgili düzenlenen ve "Taliban direnişinin yumuşatılmasını, Taliban savaşçılarının hükümet yanına çekilmesini" hedefleyen bir programın benimsendiği konferanstan 3 gün sonra, bugün ilk kez düzenlediği basın toplantısında, Taliban liderleriyle uzlaşmaya hazır olduğunu belirtti.

"Taliban liderlerinin geleceği noktaya dek uzlaşmaya hazır olduğunu" ifade eden Karzai, ancak bu mutabakatın El Kaide'yi kapsayamayacağını, "Afganistan'da teröristlere yer olmadığını" belirtti. Karzai, "mümkün olan en üst düzeyde barış ve güvenliğin sağlanmasına yönelik olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Karzai, geçmişte de Taliban lideri Molla Ömer ile görüşmeyi arzu ettiğini ve Taliban mensuplarını, Afganistan anayasasını kabul etmeye davet ettiğini belirterek, karşı tarafın ise sürekli olarak, yabancı birliklerin çekilmesini, görüşmelerin başlaması için ön şart olarak koyduğunu kaydetti. Karzai, "NATO güçlerinin, El Kaide ve diğer terörist güçlerin tamamen ortadan kaldırılmasına değin Afganistan'da kalmaları gerektiğini savunmanın gerçekçi olmayacağını" ifade etti.

Londra konferansının önemli kararlarından biri de, Taliban'ın, El Kaide'den uzaklaştırılması hedefinin belirlenmesi olmuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle