GeriDünya Karzai'den kapsamlı hükümet sözü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karzai'den kapsamlı hükümet sözü

Karzai'den kapsamlı hükümet sözü
refid:12844240 ilişkili resim dosyası

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, tek rakibi Abdullah Abdullah'ın ikinci turdan çekilmesiyle sonuçlanan tartışmalı devlet başkanı seçiminden sonra kurulacak yeni hükümetinin, ülkenin tüm unsurlarını barındıracağı sözünü verdi.

Afganistan Seçim Komisyonu'nun dün, Abdullah Abdullah'ın 7 Kasımda yapılması planlanan devlet başkanı seçiminin ikinci turundan çekilmesiyle devlet başkanı ilan ettiği Karzai, televizyonda yayımlanan zafer konuşmasında, "Bugün şunu söylemek istiyorum ki, hiç kimse, bu süreçten kendisini uzak görmeyecek ve hepimiz Afganistan hükümetinin bir parçası olacağız" dedi.

"Hükümetimiz, Afganistan'ın aynası olacak, böylece herkes kendisini bu aynada görebilecek" diyen Karzai, Batılı destekçilerinin eleştirdiği yolsuzluğun üstesinden gelme sözü de vererek, "Şimdi, topraklarımızdan bu lekeyi kazımak için her ne şekilde olursa olsun tüm güçlerimizi kullanmaya kararlıyız" ifadesini kullandı.

Afganistan'da 20 Ağustosta yapılan devlet başkanı seçimlerinde yaygın yolsuzluk olduğu belirtilmiş, seçimler ikinci tura kalmıştı. Karzai ile Abdullah'ın katılacağı ikinci tur seçimler 7 Kasımda yapılacaktı. Ancak Abdullah, önceki gün ikinci turdan çekildiğini açıklamıştı.

Bunun üzerine Afganistan Seçim Komisyonu, devlet başkanı seçiminin ikinci turunun iptal edildiğini duyurmuş, ilk turun galibi ve ikinci turda tek aday olan Karzai'yi devlet başkanı ilan etmişti.

OBAMA, YENİ BİR SAYFA İSTEDİ

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan’da bir dönem daha devlet başkanlığı görevine hak kazanan Karzai'den yeni bir sayfa açmasını, daha etkin ve iyi bir yönetim göstermesini istedi.

 

Obama, Karzai'yi, devlet başkanlığı görevini bir kez daha üstlenecek olmasından dolayı arayarak, tebrik ettiğini, nihai kararın Afgan yasalarına göre alınmış olmasından duyduğu memnuniyeti kendisine ilettiğini söyledi.

 

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt'lye görüştükten sonra açıklama yapan Obama, Karzai'ye, daha iyi bir yönetim göstermesi için harekete geçmesi çağrısında bulunduğunu, gelişmeleri yakından takip edeceğini belirtti.

 

TALİBAN: SEÇİMİ RAYINDAN ÇIKARDIK

Afganistan'da yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunun iptal edilmesinin ardından Taliban tarafından yayımlanan açıklamada, oy verme işleminin iptal edilmiş olmasının örgütün "seçimi rayından çıkarma çabalarının başarılı olduğunu gösterdiği" ileri sürüldü.

 

Karzai'nin seçimlerin galibi olarak ilan edilmesinin ardından Taliban'ın internet sitesinden yayımlanan açıklamada, "Kahraman mücahitlerimiz tüm sürece engel olmaya muvaffak olmuşlardır" ifadesi yer aldı.

 

Açıklamada, Taliban militanlarının, BM seçim yetkililerinin kaldığı misafirhaneye düzenledikleri son saldırının "bu kişilerin Kabil'de bile güvende olmadığını" gösterdiği iddiasına da yer verildi.

 

Taliban ayrıca Karzai'yi "Batının kuklası" olmakla suçladı.

 

Taliban tarafından yapılan açıklamada, 20 ağustosta yapılan seçimlerin Batı’nın isteği doğrultusunda sonuçlandığı savunularak, Taliban'ın "Batılı sömürgecilerin oyunlarını bozacağı" ifade edildi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle