GeriDünya Karikatürler çatışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karikatürler çatışması

Karikatürler çatışması
refid:3908101 ilişkili resim dosyası

Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasıyla başlayan Batı ile Doğu arasındaki gerginlik giderek karikatürler çatışmasına döndü. Danimarka’da bu kez başka bir gazete, tansiyonu yükselten başbakanları Rasmussen’i hedef alan karikatürler yayınlarken, Belçika’da Müslüman bir grup Yahudi soykırımının sembollerinden Anne Frank ile Nazi lideri Hitler’i aynı yatağa soktu.

DANİMARKA’da bir gazetenin Hz Muhammed’i küçük düşürücü 12 karikatür yayınlamasıyla başlayan gerginlik dün diğer gazetelerin başka karikatürlerle misilleme yapmasıyla tam bir hengameye dönüştü. Danimarka’da Information Gazetesi, tansiyonun yükselmesinde önemli rol oynayan Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in karikatürlerini yayınlarken, İran Yahudi soykırımı ile ilgili uluslararası karikatür yarışması başlattı.

Rasmussen karikatürleri

Information Gazetesi "When Words Are Not Enough" (Kelimeler yetmediğinde) başlığıyla yayınladığı karikatürleri, "Sadece Müslümanlar değil, biz de Başbakan’ın ne söylediği ve söylemek istediği konusunda tereddüte düşüyoruz. Ne demek istediğini anlamak için, 12 karikatürist, grafikçi ve ressamdan Rasmussen’in neler anlatmak istediğini gösteren 12 karikatür çizmelerini istedik. Onlara isimlerinin gizli tutulacağı sözü verdik. Hz.Muhammed karikatürü çizdiremedik, ama Anders Fogh karikatürleri çizdirebildik" yorumuyla verdi. Karikatürlerden birinde Rasmussen, Ortadoğu’da yakılmaya çalışılan Danimarka bayrağını söndürmeye çalışırken elinde yangın tüpü ile, diğerinde elinde mikrofon "I did it my way!" şarkısını söylerken, başka birinde Danimarka bayrağı, gamalı haç haline gelirken görülüyor.

Fransa’da yeniden yayınlandı

Fransa’da haftalık mizah dergisi Charlie-Hebdo, İslam dünyasında rahatsızlık yaratan ve tepkilere yol açan karikatürleri, "ifade özgürlüğü hakkını destekleme" gerekçesiyle yeniden bastı. İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürlerin içeriğiyle benzer yeni bir karikatürü birinci sayfasında yayımlayan dergi, Danimarka gazetesinin karikatürlerini ise iç sayfalarında yayınladı. Açıklamada, "köktencilerin, terör ya da şantajla demokrasilerden ilkelerine ilişkin ödün almamaları gerektiği" yönünde ifadeye yer verildi.

Anne Frank ile Hitler

Belçika’da radikal bir İslami grup ise web sitesinde yayınladığı karikatürde Yahudi soykırımının sembol isimlerinden biri olan Anne Frank’ı Nazi lideri Adolf Hitler ile aynı yatağa soktu. Hitler, küçük kıza "Bunları da günlüğüne yaz" derken görülüyor. Öte yandan İran, Hz.Muhammed karikatürlerine misilleme olarak uluslararası Yahudi soykırım yarışması başlatmıştı.

Sokak karikatürleri

Dünkü gösterilere kontra karikatürler hakim oldu. Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki protestodan bir karikatür: Şeytan, Batılı gazeteciye "Seninle gurur duyuyorum evlat" diyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle