Dünya Haberleri

DÜNYA

  Karikatür krizini çözmek için 8'li toplantı

  A.A
  25.02.2006 - 11:45 | Son Güncelleme:

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin neden olduğu krizi çözmek amacıyla Katar'ın başkenti Doha'da bu akşam 8'li toplantı yapılacak.

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın çağrısı üzerine yapılacak toplantıya, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün yanı sıra AB Dönem Başkanı Avusturya'nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, evsahibi ülke Katar'ın Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Casim bin Cabir el Tani, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa katılacak.

  Diplomatik kaynaklar, yarın Doha'da başlayacak olan ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın eşbaşkanlığını yapacağı ikinci “Medeniyetler İttifakı Zirvesi”nden önce bir araya gelen yetkililerin, karikatür krizinin çözümü amacıyla yapılan çalışmalara katkı sağlayacağını belirtti.

  Aynı kaynaklar, krizin büyüyerek, Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında daha büyük sorunlara yol açmadan çözülmesi için yoğun diplomatik çaba harcandığını kaydetti.

  Türkiye ile İspanya'nın ortak girişimi olan “Medeniyetler İttifakı” projesi çerçevesinde ilk toplantı geçen yıl İspanya'nın Mayorka kentinde yapılmıştı.

  DIŞİŞLERİ BAKANI GÜL, KATAR'A GİTTİ

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, hafta içinde basınla ilgili olarak tepki gören sözleri konusunda, “ben herhangi bir basın mensubunun herhangi bir maddi çıkar karşılığı veya para karşılığı herhangi bir şey yaptığını düşünmedim de, bunu söylemedim de” dedi.

  Gül, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın daveti üzerine karikatür kriziyle ilgili bir toplantıya katılmak üzere Katar'ın başkenti Doha'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Gül, bir gazetecinin “Türk basınının yabancı istihbarat örgütleri ve diplomatların manipülasyonuna açık olduğu yönündeki sözleriniz tepki çekti. Bu sözlere açıklık getirecek minisiz?” şeklindeki sorusunu, şöyle yanıtladı:

  “Ben herhangi bir basın mensubunun herhangi bir maddi çıkar karşılığı veya para karşılığı herhangi bir şey yaptığını düşünmedim de, bunu söylemedim de. Belki bu bağlamda 'servis' sözünün yanlış anlamalara müsait olduğunu görüyorum. O bakımdan onu orada aşırı bir söz olarak görüyorum.”

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ayrıca, ”hiç kimsenin beni basın düşmanı falan diye itham etmeye hakkı yok. Bugünkü basının bu kadar özgür olmasına katkısı olan bir insanım. Bunu daha da çok devam ettireceğim” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı