GeriDünya Karikatür krizinde 6 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karikatür krizinde 6 ölü

Karikatür krizinde 6 ölü
refid:3898199 ilişkili resim dosyası

Karikatür protestoları haftasonu tehlikeli bir tırmanış sergilerken dün ilk kez Afganistan, Somali ve Lübnan’daki gösterilerde can kaybı yaşandı. Afganistan’ın yanı sıra Hindistan’ın Keşmir bölgesi, Endonezya, Lübnan, İran ve Tayland da karikatürlerin yayınlanması protesto edildi.

Afganistan’ın doğusundaki Lagman eyaletinde yaklaşık bin kişinin katıldığı protestoda polisle çıkan çatışmada 4 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Polis, Danimarka konsolosluğunun kundaklandığı Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta binayı ateşe verenlerden birinin de öldüğünü açıkladı. Lübnan, kundaklama yüzünden Danimarka’dan özür diledi. Somali’de de çoğunluğu çocuklardan oluşan gruba polisin silah açması sonucu 14 yaşındaki bir çocuk öldü. Endonezya başkenti Cakarta’da da Danimarka’dan resmi özür isteyen bir grup büyükelçilik önünde gösteri yaptı.

ABD: Karikatürler ahlaki yönden çirkin

ABD’nin Ankara Büyükelçiği tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: "Müslümanların duyduğu rahatsızlığı paylaşıyoruz. ABD bu karikatürleri rahatsız edici ve ahlaki yönden çirkin bulmaktadır. Müslümanlık karşıtı görüntüler, Yahudilik ve Hıristiyanlık karşıtı görüntüler kadar kabul edilemezdir. Bu görüşlere karşı çıkanlar bunları kınama hakkına sahiptir, ancak bunu barışçı yollarla ve şiddete yer bırakmayacak şekilde yapmalıdır. Bizim için, ifade özgürlüğü demokrasinin özüdür."

Avusturya: Türkiye riskli ülkeler arasında

AB Dönem Başkanı Avusturya’nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik’in, İslam ülkelerindeki büyükelçilerine, "bulundukları ülkelerin yetkili makamlarından Avrupa vatandaşlarının can ve mal güvenliğinin etkin şekilde sağlanmasını istemeleri" talimatını verdiği bildirildi.

Plassnik’in, AB dönem başkanı olarak, Mısır, Cezayir, Etiyopya, İran, Ürdün, Endonezya, Kuveyt, Lübnan, Malezya, Fas, Umman, Pakistan, Suudi Arabistan, Suriye, Tunus, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ile Filistin yönetimlerine de "Viyana Diplomatlar Konvansiyonu uyarınca diplomatların can ve mal güvenliklerini sağlamakla yükümlü olduklarını anımsattığı" ifade edildi.

İran’dan misilleme karikatür yarışması

İran’da bir gazete, Danimarka’da Jyllands-Posten gazetesinde yayınlanan 12 Hz. Muhammed karikatürüne misilleme olarak, "Yahudi soykırımını" konu alan uluslararası bir karikatür yarışması düzenleyeceğini duyurdu. Yarışma sonucunda 12 "özel karikatürist"e ödül verileceğini söyleyen Hemşehri gazetesinin görsel yönetmeni Ferid Murtazavi "Bakalım ifade özgürlüğünü diline dolayarak bu küstah karikatürleri yayınlayan Batı gazetelerinin tepkisi o zaman ne olacak" dedi. Bilindiği gibi İran rejimi Yahudi soykırımının uydurma olduğunu iddia ediyor.

Öte yandan İran Ticaret Bakanı Mesud Mirkazemi, Hz. Muhammed karikatürlerini ilk yayımlayan Danimarka ile tüm ticari bağlantıların bugünden geçerli olmak üzere kesildiğini bildirdi. İran, Danimarka’dan yılda 280 milyon dolarlık ithalat yapıyor. Dün Danimarka’nın Tahran Büyükelçiliği’ne yumurta, taş ve molotofkokteylle saldıran 300 kadar göstericinin binaya girmesine izin verilmedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle