GeriDünya Karikatür krizi iki yayın yönetmenini yedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karikatür krizi iki yayın yönetmenini yedi

DANİMARKA gazetesi Jyllands-Posten’in yayınladığı Hz.Muhammed karikatürleriyle patlak veren kriz, iki günde iki gazetenin genel yayın yönetmenini yedi. Önceki gün, Fransız France Soir gazetesinin genel yayın yönetmeni Jacques Lefranc’ın işine son verildi. Dün de, karikatürleri yayınlayan Ürdün gazetesi El Şihan’ın yayın müdürü Cihad Momani, hükümetten gelen sert tepki üzerine işten atıldı.

Canlı bomba İslam’a daha zararlı: Hz.Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasına karar veren El Şihan’ın yayın müdürü Momani, bu kararının nedenini açıklarken, canlı bombaların, İslam’a bu karikatürlerden daha fazla zarar verdiğini yazdı. "Dünya Müslümanları, mantıklı olun" başlıklı yazıda Momani, "Acaba İslam’a hangisi daha çok zarar veriyor? Bu karikatürler mi, yoksa kameralar önünde kurbanlarını boğazlayan bir rehinecinin ya da Amman’daki bir düğün töreninin ortasında kendini havaya uçuran bir intihar bombacısının görüntüleri mi" dedi.

Özürü yetmedi: Ancak Ürdün hükümeti, son derece sert tepki gösterince, Haftalık El Şihan’ın önceki gün çıkan karikatürlü son sayısı, şirket kararıyla derhal piyasadan toplatıldı. Momani, karikatürleri İslam dünyasına hakaretin boyutlarını göz önüne sermek için yayınladığını belirtip, özür dilediyse de kellesini kurtaramadı.

Ürdün Kralı: Affedilemeyecek suç. Kral Abdullah, "Peygamber’e hakaret, ifade özgürlüğü bahanesiyle haklı çıkarılamayacak bir suçtur" diyerek suskunluğunu bozdu. Resmi Petra ajansına göre Abdullah, İslam dinine ya da başka bir dine yönelik herhangi bir hakareti hoş görmeyeceğini söyledi.

İmdat Voltaire delirdiler

HZ. Muhammed karikatürlerini bastıktan sonra yayın yönetmeninin işine son verilen Fransız France Soir gazetesi dün "İmdat Voltaire, delirdiler!" (Au secours Voltaire, ils sont devenus fous!) manşetiyle çıktı. Gazetenin, gönderme yaptığı Aydınma dönemi düşünürü Voltaire, tanrı inancında vahiy ve geleneği değil, düşüncedeki neden-sonuç ilişkisini esas alır.

ŞİMDİ DE SAVUNDU

Gazete, Danimarka bayrağının yakılması fotoğrafıyla desteklediği haberinde "İslam dini inananlarına Peygamber’in her türlü görüntüsünü yapmayı yasaklıyor, peki gayri Müslimler de buna uymak zorunda mı?" sorusunu soruyor ve şöyle yazıyor: "İbadet özgürlüğünü kısıtlayan bir toplumu düşünelim, peki düşünce ve ifade özgürlüğünden geriye ne kalıyor. Dini özgürlük, inanmak ya da inanmamak veya dini vecibeleri özgürce yerine getirmektir. Ama hiçbir zaman tek bir toplumun inandığı kuralları başka bir topluma dayatması değildir. Biz ifade ve düşünce özgürlüğünü Cumhuriyet ve değerleri adına savunmaya devam edeceğiz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle