GeriDünya Karikatür krizi AB'yi sardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karikatür krizi AB'yi sardı

Karikatür krizi AB'yi sardı
refid:3883030 ilişkili resim dosyası

Karikatür krizi tüm Avrupa’yı sardı. Irak savaşı öncesi Bush ve Blair anlaşmıştı. Dünyada kuş gribi. Hamas'ın gizli gücü kadınlar. İşte dünya basınında öne çıkanlar.

Danimarka’da bir gazetenin Hz. Muhammed figürü içeren karikatür yayınlaması ile patlak veren İslam dünyası ile Batı arasındaki gerginlik had safhaya ulaştı. Bu sabah Avrupa’da yayımlanan hemen hemen tüm büyük gazetelerde bu konu ilk sayfalardan ya da manşetten aktarılıyor okuyuculara. İngiliz The Times gazetesi de konuyu manşetine taşıyan gazetelerden biri.

Gazete “Karikatür savaşları ve medeniyetler çatışması” başlığı ile verdiği haberinde  Batılı ülkelerin bugünkü Cuma namazı öncesi çeşitli ülkelerde olaylar çıkmasını önlemek amacıyla sağduyu çağrısı yaptığını yazıyor. Haberde ayrıca dün Filistin’deki AB bürosunun yakınlarına kadar gelen silahlı bir militanın havaya ateş açarak tüm Avrupa ülkelerinin özür dilemesini istediği belirtiliyor.. Haberi manşetine taşıyan bir başka gazete ise Fransız Le Monde gazetesi. Le Monde “Karikatür krizi derinleşiyor” manşeti ile verdiği haberinde Danimarka, Fransa ve Norveç’in Gazze şeridindeki diplomatlarını geri çekmeye başladığı çünkü silahlı militanların otelleri dolaşarak karikatürleri yayınlayan ülke vatandaşlarını ve gazetecileri aradıklarını yazıyor. Gazete bu kişilerin açıkça hedef gösterildiğini belirtiyor.

IRAK SAVAŞI ÖNCEBİ BUSH VE BLAIR ANLAŞMIŞTI


İngiliz The Guardian gazetesi Phillipe Sands’ın kitabı “Kanunsuz Dünya”nın yeni baskısında yer alan bilgilere dayandırdığı manşet haberinde İngiltere başbakanı Tony Blair ile Amerika Birleşik Devletleri başkanı George Bush’un BM kararı olmasa bile Irak’a karşı savaş açma konusunda anlaştıkları iddia ediliyor. Phillipe Sands kitabındaki bu iddiayı Bush ile Blair’ın savaştan iki ay önce Beyaz Saray’da yaptıkları görüşmenin resmi kayıtlarına dayandırıyor.

Sands tarafından görüldüğü iddia edilen nota göre ABD başkanı George Bush Irak’ın kitle imha silahlarını bulmak konusunda aslında ümitsizdi bu yüzden gerekirse savaşa gerekçe olması için insansız casus uçaklarını BM renklerine boyayıp Irak üzerinde uçurmayı bile düşünüyordu eğer Saddam bunları düşürürse bunu savaşa gerekçe olarak kullanabilecekti. Habere göre İngiltere başkanı Tony Blair da her koşulda savaş için Bush’a destek sözü verdi.

İSTANBUL'DA BİR OTELE GİDİN KEYFİNİZE BAKIN, HATTA TAVUK ETİ DE YİYİN AMA İYİ PİŞMİŞ OLSUN

The International Herald Tribune gazetesinde bu sabah yer alan bir haberde kuş gribi hastalığı mercek altına alınıyor. Haberde Kuş gribi hastalığı nedeniyle bu hastalığın görüldüğü ülkelere yapılacak seyahatler iptal edilmeli mi sorusu soruluyor. Gazete şu an için tüm uzmanların bu konuda hemfikir olduğunu ve seyahatleri iptal etmenin yersiz olduğunu belirtiyor. Haberde kuş gribi çoğunlukla hastalıklı hayvanlarla temas halinde bulaşıyor bu nedenle İstanbul’da ya da Pekin’de bir otele gidin ve endişe etmeyin keyfinize bakın deniliyor.

Gazete hatta daha da ileri gidin ve yeterince pişmiş tavuk ve yumurtalardan da yiyin çünkü pişirildiğinde mikrop ölüyor diye yazıyor.

TÜRK FİLMİNDE AMERİKALILAR MASUM İNSANLARI ÖLDÜRÜYOR

Kurtlar Vadisi Irak filmi The Washington Post gazetesi tarafından bu başlıkla aktarılıyor. Gazete filmde Amerikalılar insanların üzerine rastgele ateş açıyor sonra onları Ebu garib cezaevine götürüyorlar ve orada da Yahudi doktorlar bu kişilerin organlarını alıp New York, Londra ve Tel Aviv'deki zenginlere satıyorlar diye yazıyor. The Washington Post haberine şöyle devam ediyor: Kurtlar Vadisi Irak Türklerin yıllardır NATO müttefiki olan Amerika'ya karşı negatif duyguları besliyor. Gazete Türk sinemasının bugüne kadarki en yüksek bütçeli filmi ülkede "Metal Fırtına" adı ile yayınlanan ve Amerika ile Türkiye arasında çıkmış bir savaşı konu alan kitabın aylarca en çok satan kitap olmasının ardından geldi diyor ve bazı anket sonuçları ile Türkiye'deki Amerikan karşıtlığı konusuna dikkat çekiyor.

Gazete filmi izledikten sonra görüş bildirenler arasında İstanbul Belediye başkanı Kadir Topbaş'ın da olduğunu Topbaş'ın filmi çok başarılı bulduğunu söylediğini yazıyor. The Washington Post manken Nefise Karatay'ın da "Böyle bir savaş olmayacak Amerika iyi tarafta bunu herkes biliyor" sözlerini de aktarıyor. Gazete Kadir Topbaş ve film hakkında yorumda bulunan diğer kişiler filmin Amerika tarafından nasıl değerlendirileceğini çok da dikkate almadılar diye yazıyor...

KADINLAR HAMAS'IN SEÇİMİNDEKİ GİZLİ GÜÇ

Hamas’ın Filistinde kazandığı seçim zaferi her açıdan değerlendirilmeye ve dünya basınının ilgisini çekmeye devam ediyor. Amerikan The New York Times gazetesi seçim sonuçlarına farklı bir noktadan bakıyor. Gazete Hamas’ın mecliste kazandığı 74 sandalyeden 6’sında kadın parlamenterlerin oturacağını yazıyor. Gazete Hamas silahlı adamları ve intihar bombacıları ile bilinirdi ama onların seçim zaferinde kullandıkları gizli silahları kadınlardı diye yazıyor. The New York Times seçim öncesi süreçte kadınların kapı kapı dolaşarak

Hamas için oy istediklerini ve hatta kadınların seçim anında bile seçim merkezlerinde bu görevlerini yürüttüklerine dikkat çekiyor. Gazete kazanılan seçimler sonrasında 6 kadın parlamenterin mecliste yerini alacağını ve daha önce kendilerine hiç verilmemiş bir toplumsal rolü üstlendiklerini belirtiyor. Seçimi kazanan kadın adaylardan biri olan Cemile El-Shanty de “Biz toplum içerisinde yerimizi alacağız ve İslamın, pek bilinmeyen, kadına verdiği değeri tüm dünyaya göstereceğiz” diyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle