Dünya Haberleri

DÜNYA

  Karikatür cephesi genişliyor

  Hürriyet Haber
  03.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransız France Soir, Alman Die Welt, İtalyan Corriere della Serra ile La Stampa ve İspanya’da Catalan El Periodico gazeteleri, Danimarka gazetesine destek için Hz.Muhammed karikatürlerini yayınladılar. France Soir, "Laik toplumda dini dogmalara yer yoktur" diyerek kapak sayfasında peygamberleri bulut üzerinde gösteren yeni bir karikatüre de yer verdi.

  HZ.Muhammed karikatürü yayınlayarak kriz yaratan Danimarka gazetesine Avrupa’dan destek geliyor. Fransız France Soir gazetesi, Alman Die Welt, İtalyan Corriere della Serra ile La Stampa ve İspanya’da Catalan El Periodico gazeteleri, Hz.Muhammed karikatürlerini yayınlayarak Danimarka’nın Jyllands Posten gazetesine destek verdi. Fransız France Soir gazetesi, gerginliğe bir halka daha eklemesi olası yeni bir karikatüre de yer verdi. Bu karikatürde Hz.Muhammed, Hz.İsa, Hz.Musa ve Buda, bir bulutun üzerinde dururken resmediliyor. Karikatürde Hz.İsa, Hz.Muhammed’e, "Söylenme Muhammed... Burada hepimizin karikatürü çizildi" diyor.

  "Evet, Tanrı’nın karikatürünü çizme hakkımız var" başlığını kullanarak, Danimarka’yı protesto eden Müslüman ülke ve İslami kesimlere meydan okuyan gazete, "Hoşgörüsüzlük" başlıklı başyazısında hoşgörüden bahseden İKÖ, Arap Ülkeleri Dışişleri Bakanları, Müslüman Kardeşler, İslami Cihad gibi kurum ve örgütlerin karikatüristlere yönelik tepkisini eleştirdi.

  Gazetenin başyazısını yazan Serge Faubert karikatürleri de şu sözlerle yorumladı: "Kınanan resimlerde hiçbir ırkçı niyet ve hiçbir topluluğun yerilmesi isteği yok. Bazıları gülünç, bazılarıysa çok daha gülünç, işte hepsi bu. İşte bunu göstermek için karikatürleri yayınlıyoruz." "Hayır... Düşünce, inanç ve ifade özgürlüğünden dolayı hiçbir zaman özür dilemeyeceğiz" denen başyazıda, İslam dininin, tamamlaması gereken bir devrimi olduğu iddia edildi.

  NORVEÇLİ BAKAN ÖZÜR DİLEDİ

  Jyllands Posten editörü Carsten Juste ise, tepkilerin iyice büyümesi üzerine, "Karanlık diktatörlükler kazandı, basın özgürlüğü kaybetti" dedi. Bu açıklama, Danimarka hükümetinin gazeteye özür dilemesi için baskı yapmaya başlamış olabileceği yorumlarını doğurdu. Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Moeller, kriz nedeniyle Afrika ülkelerine yapacağı geziyi ertelerken, Lübnan’ı ziyaret eden Norveç Dışişleri Bakan Yardımcısı Raymond Johanssen de İslam dünyasından resmen özür diledi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı