Dünya Haberleri

DÜNYA

  Karikatür baskını

  Hürriyet Haber
  31.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danimarka’da Hz. Muhammed’in karikatürlerinin yayınlamasıyla başlayan gerginlik, dün bir grup El Fetih militanının Filistin’in Gazze’deki AB bürosuna baskın düzenlemesiyle daha da tırmandı. Danimarka Başbakanı Rasmussen havayı yumuşatmaya çalışırken, özellikle Ortadoğu’daki vatandaşlarından dikkatli olmalarını istedi.

  DANİMARKA ve Norveç gazetelerinde yayınlanan Hz.Muhammed karikatürüyle birlikte Müslüman ülkelerle başlayan gerilim, Libya’nın Kopenhag’daki diplomatik temsilciliğini protesto amacıyla kapatacağını açıklamasının ardından doruğa tırmandı. Dün Filistin’de El Fetih militanları Gazze kentindeki AB bürosunu basarak bir süre işgal etti. 10 kadar maskeli ve silahlı militan, büroyu basarak ele geçirdi. Eylemleri yarım saat süren militanlar, karikatürlerin yayımlandığı Danimarka ve Norveç’in özür dilemesini istediler ve bu ülke vatandaşlarının Gazze’ye girmesinin engelleneceğini söylediler. Eylemi     El Aksa Şehitleri Tugayı adlı grup üstlendi.

  TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

  Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bir süpermarketler zinciri ise, Hz. Muhammed’in karikatürlerinin Danimarka gazetesinde yayınlanmasını protesto için Danimarka ürünlerini boykot kampanyası başlattı. Şirketin yöneticilerinden biri, bütün Danimarka mallarını boykot etmeyi kararlaştırdıklarını duyurdu. Danimarka ürünleri, Suudi Arabistan ve Kuveyt’te de aynı gerekçeyle boykot ediliyor. AB, Suudi Arabistan’ın boykotu resmileştirmesi durumunda yaptırım uygulanacağı tehdidinde bulundu.

  Mısır’da başlıca muhalif güç olan Müslüman Kardeşler’in lideri Muhammet Mehdi Akif i de, yaptığı yazılı açıklamada, "Müslüman ve Arap halk ve hükümetlerini, Danimarka ve Norveç ürünlerini boykot etmeye ve kararlı önlemler almaya çağırıyorum. İfade özgürlüğü bahanesiyle Peygamberi karalamak bütün dinlere aykırıdır" ifadesine yer verdi.

  Libya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hz.Muhammed’e yapılan saygısızlık ve Danimarkalı yetkililerin bu konuda sessiz kalması üzerine Kopenhag’daki diplomatik temsilciliğin kapatılması kararı alındığı belirtildi. Açıklamada, Danimarka’ya karşı Libya’nın ekonomik misilleme yapacağı da vurgulandı. Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Salluh da karikatürlerin yayımlanmasını kınadı.

  RASMUSSEN: BEN ÇİZMEZDİM

  Danimarka, Hz.Muhammed’in karikatürlerinin ülkede yayınlanan Jyllands-Posten gazetesinde yer almasından dolayı resmi özür dilemeyeceğini açıkladı. Ancak Başbakan Anders Fogh Rasmussen, "Şahsen ben, insanların dini inançlarına saygı duyan biri olarak, Hz Muhammed, Hz İsa veya diğer herhangi dini karakteri insanları rencide edecek şekilde resmetmezdim" diyerek ortamı yumuşatmaya çalıştı. Özellikle ihracatçı Danimarkalı şirketlerin, hükümete özür dilemesi yönünde baskı yaptığı öğrenildi. Danimarka ve Norveç gazeteleri özür dilese de, Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Cezayir, Mısır, Ürdün, Lübnan, Pakistan, Suudi Arabistan ve Suriye’de yaşayan vatandaşlarından çok dikkatli olmalarını istedi.

  Clinton: Karikatürler İslam’a hakarettir

  ABD’nin eski başkanı Bill Clinton, Hz.Muhammed’in karikatürlerinin Danimarka ve Norveç gazetelerinde yayınlanmasının ardından, Müslümanlara hakaret edilmesine karşı olduğunu açıkladı. Clinton, Doha’da, bir seminerde yaptığı açılış konuşmasında "Bu karikatürler, tamamen İslam’a hakaret. Biliyorsunuz ki Avrupa’da son 50 yıldır sürdürdüğümüz savaşım, Yahudilere karşı önyargıları kırmaya yönelikti. Şimdi Yahudi önyargıların yerine İslam karşıtı önyargıları mı koyuyoruz" dedi.

  Danimarka Elçisi’ne Hz. Muhammed yazısı

  AKP Trabzon Milletvekili Asım Aykan, ülkesindeki bir gazetede Hz. Muhammed’e hakaret edildiği gerekçesiyle, Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Christian Hoppe’ye yazı gönderdi. Aykan, yaptığı yazılı açıklamada, Jynllands Posten Gazetesi’nin 30 Eylül 2005 tarihli sayısında, Hz. Muhammed’i çeşitli şekillerde tasvir eden karikatürlerin, "barış peygamberine" yapılan bir hakaret olduğunu belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı