GeriDünya Kardeş Türkler buyursun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kardeş Türkler buyursun

Türkiye'nin Afganistan'a asker göndermesinin getirdiği gelişmeleri maalesef televizyon, gazete veya kitle iletişim araçlarından mahrum olduğum için tam anlamı ile izleyemiyorum.

Konuyu Kuzey Afganistan'dan Penşir Vadisi'ne kadar olan bölgelerde görüştüğüm liderler, komutanlar, mücahidler ve sokaktaki insanlarla konuşuyorum. Ben soruyorum onlar cevaplıyor, onlar soruyor ben cevaplıyorum...

Türk askeri Afganistan'a geliyor, ne düşünüyorsunuz?

Buyursun gelsin, Müslüman kardeşlerimizdir. Ama ne için geliyor Afganistan'a.

Amerika ile birlikte terörizme karşı savaşmaya gelecek. Ancak genelde Türk askerinin Afganistan'da kimseye kurşun atması istenmiyor.

Yoksa Özbek ve Türkmenlere yardıma mı geliyor?

Türkiye Afganistan'da herkese eşit yaklaşım sağlamak istiyor. Türkiye terörizmden yıllarca çok acılar çekti.

ABD ne için Türkiye'den Afganistan'a asker göndermesini istiyor?

Çünkü ABD Afganistan'daki savaşın bir Hıristiyan, Müslüman savaşının olmadığını dünyaya anlatmak istiyor. Türkiye'de Müslüman bir ülke. Onun için bu Müslüman kimliğinden istifade etmek istiyor.

Gelsin Türk askeri. Müslüman olmaları bizim için önemli. Ancak Taliban'a karşı savaşsınlar. Biz 6 yıldan bu yana Taliban'a karşı, teröristlere karşı savaşıyoruz. Onların Müslümanlık'la bir alakası yok. Türk ordusunun çok güçlü olduğunu biliyoruz. Bize yardım ederlerse Talibanı yeneriz.

KURŞUN ATMADAN

Evet genelde görüşler bu doğrultuda. Türk askeri Afganistan'a gelmeli ama tek kurşun bile atmamalı. Bu tek kurşun 20 milyon nüfuslu Afganistan'da çoğunluğu Peştun olan halk arasında yıllarca silinmeyecek bir nefrete dönüşebilir. Bu kin sadece Afganistan'da kalmaz. Dünyadaki en iyi dostumuz diyebileceğimiz Pakistan'da, Pakistan ordusu ve Gizli servisi içerisinde bulunan Peştun milliyetçileri arasında da tepkilere ve silinmeyecek izlere yol açabilir. Türk askeri Afganistan'a gelmeli. Barış gücü olarak burada kendisini göstermeli.

Kuzey'in acemileri

Taliban muhaliflerinden oluşan Kuzey İttifakı askerlerine Kabil'e yönelik olası bir saldırı için sürekli eğitim veriliyor. Kuzey İttifakı çoğunlukla Özbek ve Tacik asıllılardan oluşuyor. ABD ve Türk askerleri tarafından da eğitilecek olan Kuzey İttifakı birlikleri, giderek düzenli bir ordu görüntüsü vermeye başlıyor. Kısa bir süre önce üstlerinde üniforma, ayaklarında ayakkabı olmayan askerler ‘‘acemi’’ eğitimi almaya başladılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle