GeriDünya Kara harekatı için 200 bin asker gerekir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kara harekatı için 200 bin asker gerekir

NATO'nun Sırplara nihai darbeyi vurabilmesi için kara harekatının şart olduğu yolunda görüşler gittikçe rağbet görürken Pentagon Sözcüsü Kenneth Bacon, böyle bir harekat için 200 bin kişilik bir karagücü gerekeceğini belirtti. Bacon, ‘kara gücü kullanmak mucize mermi değil’ dedi.

Kosova'ya kara harekatı yapmanın ilk kez geçen sonbaharda NATO'nun Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'i hava saldırısıyla tehdit ettiklerine gündemi geldiğini anlatan Bacon, ‘Büyük bir kara harekatı için NATO içinde destek sağlanamadı. Kosova’nın ele geçirilip işgal edilmesi için 200 bin kara gücünü ihtiyaç duyulacağına karar verildi. Plan hiçbir zaman ihtimal dahilinde olmadı' dedi.

Kosova-Makedonya sınırınında Sırpların ciddi bir yığınak yaptıklarını yolları ve köprülerini mayınladıklarını ve Kosova'da 40 bin Yugoslav askerinin bulunduğu belirten Bacon, olası bir kara harekatının çok ağır ve kararlı bir operasyon olması gerektiği, bu nedenle hazırlanmasının da zaman alacağını belirtti.

Pentagon Sözcüsü, Kosova'ya askeri birliklerin yerleştirilmesiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, ‘Kosova’nın karadan işgali haftalar isteyebilir. Bize akıllı askeri çözümler lazım. Kara birliklerinin gönderilmesi konusunda bir karar alınsa bile, bu, ancak haftalar sonra gerçekleşebilir' dedi. Bacon, ‘Bu nedenle mucizevi bir askeri mermi yok. Kosova’da hızlı bir çözüm yok. En hızlı ve kabul edilebilir çözüm Miloseviç'in bugün cinayetlere son vermesi' diye konuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle