GeriDünya Kapsülde uyku çılgınlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kapsülde uyku çılgınlığı

Kapsülde uyku çılgınlığı

Çin’de hayatın her alanına hızla yayılan mobil ödeme yöntemlerinin uygulandığı ‘uyku kapsülleri’, ülkede başta ‘beyaz yakalılar’ olmak üzere çalışan kesimden büyük ilgi görüyor.

Bir metre eninde ve iki metre uzunluğundaki kapsüller, fütüristik tasarımlarıyla uzay mekiğini andırıyor, kolayca kullanılabildiği ve hesaplı olduğu için ülkede hızla yayılıyor. Bunların içine giren çalışanlar kısa süreli istirahat edebiliyor. Kullanıcılar, kart veya cüzdan taşımadan ödemeyi akıllı telefonlarıyla yapabiliyor.

“WeChat” uygulaması ile kapsüllerin üzerindeki karekod (QR) taranıyor. Daha sonra cep telefonu numarası ile yapılacak kısa bir kayıt işleminin ardından kapsülün kapısı açılıyor. Kapsülün ne kadar süreliğine kullanıldığı uygulama tarafından hesaplanıyor.

YARIM SAATİ 3.1 LİRA

Kullanıcı, uyandıktan sonra kapsülün kapısını kapatıp Wechat ile ödeme yaptıktan sonra kapı otomatik olarak kilitleniyor. Kapsüllerin yarım saatlik kira ücreti ise 6 yuan (yaklaşık 3.1 lira). Her kullanımın ardından ultraviyole ışınları ile dezenfekte edilen kapsül, bir sonraki kullanıcıya hazır duruma geliyor. Battaniye, tek kullanımlık yastık kılıfı, kulak tıkacı gibi ürünlerin ücretsiz verildiği kapsüllerde, priz, askılık, gece lambası, mini pervane gibi kolaylıklar da sunuluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle