GeriDünya Kapılar açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  108
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kapılar açıldı

 Piyasa AB ile coştu   İşte Müzakere Çerçeve Belgesi

Dakika dakika kriz böyle gelişti

 Türkiye dev bir adım daha attı
Sonunda Viyana ikna oldu

Türkiye, en kritik günlerinden birini dün yaşadı. Avusturya, ‘tam üyelik’ yerine ‘imtiyazlı ortaklığı’ kabul ettirmek için son dakikaya kadar direndi. Ancak Türkiye bunu kabul etmeyince, Viyana geri adım attı.

Kapıları müzakereyle açtık

Belgeye ‘Hedef tam üyeliktir’ ifadesi kondu. Böylece Türkiye, 1529 ve 1683’te kapılarını açamadığı Viyana’yı, bu defa barış yoluyla açtı. Viyana yönetimi ısrarı bırakınca, AB ile tam üyelik müzakereleri dün geceden itibaren fiilen başladı.

200 yıllık yolun sonu

200 yıldır sürdürdüğü çağdaş uygarlık hedeflerine ulaşmada en önemli adımını atan Türkiye’nin AB üyeliği, İslam dünyasının modernleşme hareketlerini de hızlandıracak. Bir zamanlar Hıristiyanlık ve Müslümanlığın ayrılmasını simgeleyen Viyana, şimdi medeniyetler barışının sembolü haline geldi.

Türkiye’nin 3 Ekim Miladı’nda Avusturya’nın inadı yüzünden pazar gecesi başlayan kriz dün akşamüstü saatlerinde nihayet çözüldü. Viyana’nın direnci kırıldı ve üyelik müzakerelerinin kapıları açıldı. Viyana’nın tam üyelik hedefini sulandırmak için yaptığı girişim sonuçsuz kaldı ve ortak hedef ‘tam üyelik’ olarak kaldı.

Çerçeve Belge’ye Ankara onayının önündeki diğer engel ise metne eklenen 5.paragraftı. Türkiye’nin uluslararası kurumlarda Rumları vetosunu önlemeye yönelik madde üzerinde sert pazarlıklardan sonra Ankara belgenin son haline onay verdi ve Dışişleri Bakanı Gül Lüksemburg’a doğru yola çıktı.

TÜRKİYE’nin Müzakere Çerçeve Belgesi’ni görüşüp onaylamak üzere Lüksemburg’ta bir araya gelen AB dışişleri bakanları, neredeyse 24 saat süreyle birlik tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşadı. Önceki gece Türkiye için özel olarak olağanüstü toplanan bakanlar, Avusturya’nın ‘tam üyelik’ yerine ‘imtiyazlı ortaklık’ benzeri bir alternatif üzerinde direnmesi nedeniyle dünkü toplantılarda da ‘gel gitlerle dolu’ bir gün yaşadı.

AB toplantısında önce ipler kopma noktasına geldi ancak akşam saatlerine doğru Avusturya’nın ‘direncinin kırılması’ sonucu, Müzakere Çerçeve Belgesi’nde (MÇB) olumlu sona ulaşıldı. Avusturya’nın ön talepleri, tam olarak belgede yerini bulmadı. Müzakerelerin hedefinin ‘tam üyelik’ olduğu, Viyana’nın bu ifadeyi ‘sulandırma’ çabalarına rağmen korundu. İngiltere taslak metin üzerinde yapılan her değişikliği Ankara’ya iletti. Ankara’nın görüşleri alınarak yürütülen bu diplomasi trafiğinde olumlu havaya günün akşam saatlerinde ulaşılabildi. MÇB’nin beşinci paragrafında yer alan ve ‘Uluslararası Kurumlarda Türkiye’nin AB politikasını benimsemesine’ ilişkin sorun, Türkiye’nin itirazıyla karşılaştı. Avusturya’nın inadının kırılmasında Hırvatistan’la ilgili olumlu rapor da rol oynadı. Viyana, Hırvatistan’ı Türkiye’ye karşı koz yapmıştı. Viyana engelinin aşılmasından sonra pazarlık bu düzlemde devam etti. Ankara’da AKP Genel Merkezi’nde Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve İngiltere Büyükelçisi Peter Westmacott arasında yapılan görüşme sonunda Ankara 5.paragrafı kabul etti.

RUM DİRENCİ

Türkiye’nin NATO gibi uluslararası kurumlarda Rumları vetosunu gönlemeye yönelik bu maddeyle ilgili olarak Ankara’nın kaygılarını gidermek üzere Dönem Başkanı İngiltere’nin, AB Konseyi onayıyla bir açıklama yapması benimsendi. Bunun üzerine Gül, törene katılmak üzere TSİ 21.45 sularında Lüksemburg’a doğru yola çıktı. Geceyarısından sonra, yani 4 Ekim’de Lüksemburg’a ulaşan Gül için, Türkiye’ye bir jest yapılarak saatler 3 Ekim 23.58’de tutuldu. Gül, Dönem Başkanı İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Jack Straw, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn ve AB Dış Politika şefi Javier Solana tarafından kapıda karşılandı. Dörtlü, kucaklaşarak birbirini kutlarken, Straw TSİ 1.45’te müzakereleri açan konuşmasında, reformların devam etmesi durumunda, sonucun tam üyelik olacağını vurguladı.

Türkiye’ye jest: Saatler 3 Ekim’de durdu

Pazarlığın uzaması üzerine daha önce belirlenen müzakerelere başlangıç töreninin saati sarktığı için AB, Türkiye’ye bir jest yaparak Lüksemburg’ta saatleri durdurdu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Lüksemburg’a gelişi geceyarısından sonraya denk geleceği için, AB, müzakerelerin söz verdiği tarih olan 3 Ekim’de başlaması amacıyla saate sembolik olarak müdahale etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle