Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kanuni ve Hürrem Sultan Rusya'da pembe dizi oldu

  Hürriyet Haber
  22.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Osmanlı Sarayı'nın en etkili kadınlarından Hürrem Sultan'ın hayatı Rusya'da pembe dizi oldu. Milyonlarca Rus, şimdi her gün ekran başına geçip Kanuni'nin gönlünü çalıp, Saray'da fırtınalar estiren Rus kızının hikayesini ve entrikalarını izliyor.

  Kanuni Sultan Süleyman'ın üç karısından biri olan Slav asıllı Hürrem Sultan'ın hayatı Rusya'da 40 bölümlük pembe dizi oldu. Ekonomik kriz yüzünden zor günler yaşayan Ruslar, şimdi ekran başına geçip Kanuni'yi baştan çıkaran Roksalan'ın hikayesine dalarak sıkıntılarını bir nebze unutuyorlar.

  ‘Sultan’ın cariyesi Roksalan' isimli dizi 16'ıncı yüzyılda Osmanlı Sarayı'nda geçiyor. Hikaye Slav kızı Roksalan'ın Kırım'ın Rogatin köyünde bir şenlik sırasında kaçırılmasıyla başlıyor. Roksalan, Sultan Süleyman'ın haremine veriliyor ve herşey burada başlıyor. Haremağası, asiliği yüzünden güzeller güzeli Roksalan'ı saraydan atmak istiyor, ancak önce Kanuni'ye danışıyor.

  Kanuni, bu asi kulunu görmek istiyor. Ve ilk bakışta Roksalan'a deli gibi vuruluyor, gözü ondan başkasını görmez oluyor. Kendisine çabucak bir erkek evlat veren gözdesine Sultan, Hürrem (esir veya cariye olmayan, ‘hür kadınım’) adını veriyor. Padişahı avucunun içine alan Slav kızı, dizide ikinci oğlu Selim'e tahtın yolunu açmak için Kanuni'ye ilk eşinden olan Mustafa'yı boğdurtturuyor.

  Osmanlı Sarayı'nda aşk, ihtiras, entrika üçgeninde geçen olayları konu alan dizi Rus televizyonu birinci kanalı ORT'de gösteriliyor. Rusya'da 100 milyon kişinin izlediği ORT kanalı tüm BDT cumhuriyetlerine de yayın yapıyor. Özellikle kadınların tiryakisi olduğu dizinin yapımcısı Boris Nebiaridze. Ukrayna yapımı olan dizide Hürrem Sultanı, Olga Sumskaya oynuyor.

  TOPKAPI SARAYI'NDA KORSAN ÇEKİM

  Dizi, kendisi de film konusu olacak şartlarda çekilmiş. Ukraynalı yapımcı Boris Nebiaridze Topkapı Sarayı'nda çekim yapabilmek için başvuruda bulunmuş. Ancak izin için Ukraynalı yapımcıya göre astronomik bir ücret istenmiş. Bunun üzerine Ukraynalı ekip, Topkapı'da gizlice detay çekimi yapmışlar.

  Dizinin geri kalan kısımları ise Kırım ve Livadya bölgesinde, Vorontsov Sarayı, Nikitinski botanik bahçesi, Artek ve ‘Ukrayna telefilm’ stüdyolarında çekilmiş. Roksalan rolündeki Olga Sumskaya, dizinin nasıl zor şartla çekildiğini anlatabilmek için, ‘Ben bir günlük çalışma için 8 dolar gibi komik bir ücret aldım’ diyor.

  Yokluk içinde çekilen dizide bir sürü komik sahne yer alıyor. Roksalan ve Süleyman Osmanlı giysileri içinde konuşurken, birden arka planda mini etekli, kısa saçlı modern görünümlü bir kadın geçiyor. Ya da Osmanlı askerlerinden birinin koluna taktığı saat dikkati çekiyor. Böyle sahnelerde melodram, birden bire komediye dönüşüyor...


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı