GeriDünya Kanserli profesörün son dersine 1 milyon hit
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanserli profesörün son dersine 1 milyon hit

Kanserli profesörün son dersine 1 milyon hit
refid:7415832 ilişkili resim dosyası

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nin ölümcül kanser hastası olan öğretim üyelerinden Prof. Randy Pausch’un "son ders"i internette en çok izlenen ideolar arasında yer aldı.

Sanal dünyanın mimarlarından kabul edilen Prof. Pausch’un, birbuçuk saatlik duygusal vedası, internette 1 milyon kez indirildi. Pausch, son dersinde hayattan aldığı dersleri öğrencileriyle paylaşıyor.

ABD üniversitelerinde zaman zaman öğretim üyeleri "Son dersim olsaydı öğrencilere ne anlatırdım" teması altında öğrencilerle deneyimlerini paylaşır. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden ölümcül kanser hastası Prof. Randy Pausch’un geçen eylül ayındaki son dersi ise gerçekten "son ders"i oldu. Birkaç ay ömür biçilen sanal gerçeklik uzmanı 46 yaşındaki Prof. Pausch’un yaşam hikayesinden kesitlerin yer aldığı, öğrencilerine tavsiyelerde bulunduğu konuşması, kısa sürede internet üzerinden dünyaya yayıldı.

Karaciğer kanseri olan Carnegie Melon Üniversitesi Bilgisayar Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Pausch, geçirdiği operasyona ve gördüğü kemoterapiye rağmen hastalığı yenmede başarılı olmadı. Konuşma öncesinde projeksiyonla karaciğerini kemiren tümörün röntgen fotoğrafları duvara yansıtıldı. O sırada bir CBS muhabiri, "Noel’i görebilecek misiniz" diye sordu. Pausch, "Yüzde 50 şans var" dedi, sonra da "Ama babalar gününde hediye almalarına gerek kalmayacak" diye de ekledi.

ÇOCUKLUK HAYALLERİ

Prof. Pausch’un son dersinin konusu, "Çocukluk hayallerinin gerçeğe dönüştürülmesiydi." Küçükken yerçekimsiz ortamda bulunmak, Amerikan Futbol Ligi’nde oynamak, Disney maceralarının içine dalmak, Uzay Yolu’nda Kaptan Kirk olmak gibi hayalleri olduğunu belirten Prof. Pausch, bu hayallerinin futbol dışında çoğunu gerçekleştirmiş sayılacağını söyledi. En büyüğü beş yaşında üç çocuk sahibi olan öğretim üyesi, öğrencilerine de şu tavsiyede bulundu:

"Diğer insanlara karşı sabırlı olun, bir gün sizi şaşırtacak ve etkileyeceklerdir. Ve şunu unutmayın, iyi bir hayat sürerseniz, hayalleriniz gerçek olur."

Anne babalara da çağrıda bulunan Pausch, "Çocuklarınız bırakın duvarları boyasın, rahat olun. Size en büyük vasiyetim bu olacaktır. Bırakın Amerika’daki çocuklar duvarları boyasın" dedi.

Duygusal veda

Son dersindeki duygusal konuşmasında öğrencilerine "çocukluk hayallerine sadık kalmalarını" tavsiye eden Prof. Randy Pausch’un konuşması, Youtube dahil, internetteki sitelerde en çok izlenen video oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle