GeriDünya Kanser tedavisinde yeni umut
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanser tedavisinde yeni umut

ABD'nin Seatle kentinde bulunan Biomedical Araştırma Enstitüsü'nde yapılan çalışmalarda, bilim adamlarının dünyada ilk kez, kök (ana) hücreleri vücudun dışında çoğaltmayı başardıkları açıklandı. Bu sayede kanser dahil birçok hastalığın tedavilerinde önemli bir adım atılmış oldu.

Kök (ana) hücrelerin vücutta kan dolaşım sistemindeki hücrelerin üretilmesi görevini yaptığı ve bu hücrelerin vücudun dışında çoğaltılmasının sağlanmasıyla, kanser dahil bir çok hastalığın tedavilerinde önemli bir adım atıldığı kaydedildi.

Kanser için uygulanan kemoterapi ve radyasyon tedavisinden sonra, kök hücrelerin, kan hücre sisteminin yenilenmesinde görev yaptıklarını hatırlatan araştırmacılar, şimdiye kadar bu hücrelerin vücudun dışında en ileri laboratuar kültür sistemleri ile bile çoğaltılamadığını, genellikle bütün kök hücrelerin vücudun dışında bir ay içinde öldüklerini belirttiler.

İNSANDA DENENECEK

Bilimadamları yeni hormon geliştirme ve optimize tekniğiyle, farelerin kök hücreleri büyük miktarda laboratuarda yetiştirmeyi ve 4 ay yaşatmayı başardılar. Sonra bu hücreler daha önce ışın terapisi gören farelere verildi. Radyasyon terapisi yüzünden kan hücrelerinin büyük bir kısmı ölmüş olan farelerde bu nakil sonrasında kan sistemindeki hücrelerin yenilendiği ve farelerin sağlıklı hale geldikleri görüldü. İlk defa vücudun dışında kök hücrelerin bu kadar uzun yaşatıldığına işaret eden Dr Stephan Bartelmez, bunun ilk belirgin başarı olduğunu, bundan sonra uygulamanın insanlarda başlayacağını açıkladı.

Yürüyüş kalp krizi riskini azaltıyor

ABD Kalpçiler Birliği'nin yayın organında yer alan bir bilimsel araştırmaya göre, yaşlıların yürüyüş yapması kalp krizi riskini azaltıyor. Araştırmanın yazarı Dr Robert D. Abbott, günde üç kilometre civarında yürüyüş yapan yaşlı erkeklerin kalp krizi riskini yarı yarıya azalttığını belirtti.

Yaşları 71-93 arasında 2.678 erkek üzerinde yapılan araştırmalarda, her gün 800 metre yürümenin, kalp krizi riskini yüzde 15 azalttığı belirlendi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle