GeriDünya Kanlı aşure
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanlı aşure

Kanlı aşure
refid:13323152 ilişkili resim dosyası

Şiiler Aşure Günü’nde Kerbela şehitlerini anıp yas tutarken, İran’daki muhalefet gösterilerinde yine kan aktı. Polis kurşunuyla öldürüldüğü iddia edilen 8 kişi arasında muhalif lider Musevi’nin yeğeni Ali de var.

İRAN’ın başkenti Tahran, Hz. Muhammed’in torunu, Hz. Ali’nin oğlu İmam Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela Çölü’nde şehit edilişinin 1370. yıl dönümünde kana bulandı. Muhafazakar Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın tartışmalı biçimde ikinci kez göreve geldiği haziran ayındaki seçimlerden sonra bir kez daha büyük şiddet olayları yaşandı.
Muhalif din adamı Ayetullah Hüseyin Ali Montazeri’nin geçen hafta ölmesinin ardından yeniden tırmanışa geçen olaylar dün zirveye çıktı. Muhalefet yanlısı internet siteleri Jaras ve “Rah-e-Sabz”, Aşure törenleri sırasında Tahran’daki İmam Hüseyin Caddesi’nde muhaliflerle polis arasında çıkan çatışmalarda 4 kişinin öldüğünü öne sürdü, ölenler arasında muhalif lider Mir Hüseyin Musevi’nin 35 yaşındaki yeğeni Ali’nin de bulunduğunu iddia ettiler. İran emniyeti iddiaları yalanladı.
Ali yerine Hüseyin
Ahmedinejad’ı destekleyen dini lider Ali Hamaney’in ismini anmak istemeyen protestocular, “Hepimiz Ali’yiz” sloganı yerine, Musevi ve Montazeri’ye atfen “Hepimiz Hüseyin’iz” sloganını kullandılar. “Diktatöre ölüm” sesleri duyulurken, binlerce Ahmedinejad yanlısı da karşıt gösteri için sokağa döküldü.
İsfahan ve Necefabad kentlerinde de güvenlik güçleriyle muhalefet yanlıları arasında çatışma yaşandığı, Tebriz’de 4 kişinin öldüğü öne sürüldü. Polis sık sık havaya ateş açarken, gözyaşartıcı gaz da kullanıldı. Polis motosikletlerini ateşe veren onlarca kişi gözaltına alındı.

İlk hedef kadınlar

Motorize polis ekipleri özellikle kadın göstericileri hedef aldı.
Kolej Köprüsü civarında polis ve protestocular şiddetle çatışırken, muhalifler, ölen göstericilerin cesetlerini sloganlar eşliğinde taşıyıp polise meydan okudular.

Göstericiler polisi dövdü

İnkılap Meydanı’nda bazı polislerin copları çalındı. Protestocular bu copları, kendilerine orantısız güç uygulayan polise karşı kullanınca roller değişmiş oldu.

Türkmen şehrinde camiye saldırı

AŞURE Günü’nde Azerbaycan’dan Pakistan’a dünyanın birçok ülkesinde anma törenleri düzenlendi, terörist saldırılar yası büyüttü.
Irak’ta milyonlarca Şii, Kerbela kentindeki cami ve türbelere akın ederken, Türkmen şehri Tuzhurmatu’da El Vahap Camii yakınına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 5 kişi öldü. Irak Gençlik ve Spor Bakanı Cesim Muhammed Cafer saldırıdan kılpayı kurtuldu. 28 kişinin yaralandığı saldırıda Cafer’in bir koruması ile bir polis de ölenler arasında.
Pakistan’da ise bir intihar bombacısı Keşmir bölgesinde bulunan, Şiiler’e ait bir camiyi vurdu. Saldırıda en az 5 kişi öldü, 60 kişi yaralandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle