GeriDünya Kanada'yı karıştıran olay
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  45
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanada'yı karıştıran olay

Kanada'yı karıştıran olay
refid:12286518 ilişkili resim dosyası

Kanada'nın Alberta eyaletinde şehre inen 12 ayı, halkın güvenliğini tehdit ettikleri gerekçesiyle görevliler tarafından öldürüldü. Ancak ayıların öldürülmesi, hayvan hakları savunucularını ayağa kaldırdı, ülke karıştı. Kanadalıların çoğu yerel yönetimin kararıyla ayıların öldürülmesini "utanç verici" olarak nitelerken, eyalet yönetimi kendini savunmak için uğraş veriyor. Ancak tartışma yatışacağına iyice alevlendi.

Ormanlar yok edilince

Yiyecek için eyaletin kuzeydoğusundaki çöp toplama merkezlerine dadanan vahşi kara ayıların arazide kampları olan petrol işçileri ve çiftçilere saldırmaya başlaması, Doğal Hayatı Koruma görevlilerini harekete geçirdi.

Alberta eyalet yönetimi sözcüsü Darcy Whiteside, “Görevlilerimiz, gelen şikayetler üzerine bölgede hem inceleme yaptı, hem de tehlikeye maruz kalanlarla konuştu. Çok hoş olmasa da geçen hafta 12 kara ayı görevlilerimiz tarafından halkın güvenliği nedeniyle öldürüldü” dedi.

“Voice for Animals” isimli hayvan hakları savunucusu grup adına açıklama yapan Tove Reece ise “Hayvanlar, çöplüğe gelip karınlarını doyuruyorlar ve orada da duruyorlardı. Öldürmekten başka çözüm bulmak mümkünken, sorun en acımasız şekliyle çözülmek isteniyor. Bu, inanılmaz bir vahşettir” dedi.

Hayvan hakları savunucularının en güçlü argümanı ise şehirlerin ormanları yok etmesi, hayvanların yaşam alanlarının insanlar tarafından tecavüze uğraması yönünde...  Tove Reece bu konuda "İnsanlar her yere yayılıyor. Ormanlar yok ediliyor. Ormanlarda yaşayan hayvanlar bu yüzden gün geçtikçe azalıyor ve yok oluyor. Aslında onlar insanların yaşam alanına değil, insanlar onların yaşam alanına giriyor" dedi.

Vahşi ayılar, geçen hafta Alberta-British Colombia sınırındaki bir tatil köyünde 31 yaşındaki bir bisiklet sporcusunu pençeleyerek öldürmüşlerdi. Aynı bölgede iki hafta önce de parkta yürüyüş yapan 23 yaşındaki bir genç, bacaklarını ısıran kara ayının elinden ölü numarası yaparak kurtulmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle