Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kanada'nın ilk başbakanı öldü

  Hürriyet Haber
  30.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kanada'nın ilk başbakanı Pierre Elliott Trudeau, önceki gün Montreal'deki evinde öldü. Parkinson hastası olan 81 yaşındaki Trudeau, aynı zamanda prostat kanserine yakalanmıştı.

  Yılbaşında zatürreye yakalandıktan sonra bir türlü düzelemeyen ve sağlık durumu bu ay başında daha da kötüleşen Trudeau'nun ölümüne ilişkin açıklama, arkadaşı Roy Heenan tarafından basına yapıldı.

  SİYASİ DEHA

  Trudeau'ya yakın çevreler, eski Başbakan'ın, oğlu Michel'in, 2 yıl önce British Columbia bölgesinde çığ altında kalarak ölmesinden sonra, olayın etkisi altında kaldığını ve kendini toparlayamadığını söylediler.

  Kanada Başbakanı Jean Chretien, duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Trudeau'nun ‘‘siyasi bir deha’’ olduğunu söyledi. Chretien, ‘‘Onun öncüsü olduğu değişim akımı, halkının ruhuna şekil vermeye devam ediyor’’ dedi.

  ABD Başkanı Bill Clinton, Trudeau'nun ölümüyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Trudeau'nun Kanada'nın siyasi yaşamında yeni bir çağ başlattığını belirtirken, ‘‘Trudeau, Kanada'nın dünya siyasetine damgasını vurmasına yardımcı oldu’’ dedi

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı