GeriDünya Kanadalılar yorgun ve uykusuz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanadalılar yorgun ve uykusuz

Kanadalıların yüzde 58'inin uyku düzensizliği yüzünden yorgun olduğu belirtildi.

CBC Televizyonu'nun, Leger Marketing firmasına yaptırdığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre, Kanada'da her 10 kişiden 6'sı normalden 1 saat az uyuyor.

Ankete katılanların yüzde 36'sı "çok istememe rağmen uyumaya ayıracak yeterli vaktim yok" derken, yüzde 32'si "bir kez uyanınca bir daha uyuyamıyorum", yüzde 27'si de "kafamda o kadar çok düşünce var ki, rahatlayamıyorum" yanıtını verdi.

Kamuoyu araştırmasının 18 yaş ve üzeri 1514 kişi ile online olarak yapıldığı belirtildi.

Anket sonuçlarını değerlendiren Kanada Uyku Derneği Başkanı ve Queen's Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Prof. Helen Driver, şunları söyledi:

"Uyku bir kez kronik bir sorun haline geldiğinde, zincirleme olarak birçok sorunu da etkiler. Bunlar hormonal dengenin bozulması başta olmak üzere, 2. tip şeker hastalığı ve şişmanlıktır. Beyin, böbrek ve pankreas üzerinde etkili olan en önemli hormonlardan ghrelin, uyku sorunu ile birlikte dengesi değişen ilk hormonlardandır. Bu hormon açlık durumunu, leptin ise tokluğu düzenler. Kronik uyku sorunu ile birlikte leptin seviyesi düşer, ghrelin ise yükselir. Bu ise obezitenin başlangıcıdır."

Saint John'daki Atlantik Sağlık Bilimleri Uyku Merkezi'nden Dr. Rachel Morehouse da "Henüz tam olarak anlaşılamamış olsa bile, uyku sorununun kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve bazı kanser türleri ile bağlantısı olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle