Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kanada'da Toronto Türk festivali başladı

  Hürriyet Haber
  02.08.2009 - 10:01 | Son Güncelleme:

  Kanada genelindeki en büyük Türk organizasyonu haline gelen Toronto Türk Festivali başladı.

  Festivale katılmak üzere Kanada'ya gelen ve ilk gösterisini Ontario Eyalet Parlamentosu'nda yapan Fatih Belediyesi Mehter Takımı, Torontoluları coşturdu.

  Toronto'nun en ünlü ve işlek merkezi Dundas Square'de düzenlenen festival, Amerika'dan gelen Murat Maviyıldız ve ekibinin folklor gösterisi ile başladı. Türk kültürüne ait yiyecek, giyecek ve el sanatlarının sergilendiği festival alanında Kanada Ordusu da bir stant açarak, Türk gençlerini orduya katılmaya davet etti.

  Hidayet Türkoğlu'nun yeni takımı Raptors da, festivalden sonra düzenleyeceği Türk Gecesi için katılımcılardan e-posta adresi topladı.

  MEHTER HASRETİ BİTTİ

  Geçen yıl geleceği duyurulmasına karşın, son anda vize alamayan Fatih Belediyesi Mehter Takımı, bu yıl katıldığı festivalde herkesi coşturdu.

  Dünyanın en uzun caddesi olarak bilinen Yonge'da, mehter eşliğinde ilk kez yapılan Türk Yürüyüşü, şehirde trafiğin kilitlenmesine neden oldu. Mehterle birlikte yürüyen Türklere zaman zaman Kanadalılar da eşlik etti. Daha sonra festival alanında sahne alan Mehter Takımı, aşırı sıcağa rağmen 2 saati aşkın konser verdi.

  Konserin ardından kısa bir konuşma yapan ve Festival Onur Konuğu olan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "mehterimiz dünyanın bir çok şehrinde konser verdi ama ilk kez bu kadar sıcak bir ilgi ile karşılaştık" dedi.

  Mehter Takımı, bugün de festivalde iki konser verdikten sonra Pazartesi günü başkent Ottova;da ve Salı günü de Montreal'de Türk ve Kanada toplumu ile buluşacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı