GeriDünya Kanada'da Marihuana yasallaşıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanada'da Marihuana yasallaşıyor

Kanada'da yeni yürürlüğe giren bir yasaya göre ağır hastalık geçiren kişiler Marihuana bulundurup, kullanabilecek. Böylelikle Kanada Marihuana'yı yasal olarak kullanıma açan ilk ülke oldu

Kanada dünya üzerinde marihuana satışını yasal kılan ilk ülke oluyor. Yeni yasaya göre ağır hastalıkların pençesinde olan Kanada vatandaşları marihuana bulundurup kullanabilecek. Yeni yasa tasarısı ölümcül hastalıklarla mücadele edenlere aynı zamanda tıbbi amaçlı olarak marihuana yetiştirme hakkını veriyor.

Sistem uygulamaya geçtiğinde dünyada ilk kez bir ülkede hükümet insanlara tıbbi amaçlı da olsa uyuşturucu üretimine izin vermiş olacak.Hatta Kanada hükümeti bu yönde bir adım daha atarak marihuana üretmesi için bir şirket ile 3.5 milyon dolarlık teşvik vererek anlaşma imzaladı. Bu kapsamda ilk hasatın bu yılın sonunda alınması beklenirken karar hasta temsilcileri ve yakınları tarafından sevinçle karşılandı.

MARİHUANA KULLANABİLECEK HASTALAR

Ölücül hastalıklılar
Aids hastaları
Kireçlenmesi olanlar
MS hastalığı
Sara hastaları
Kemik ve Kas ilerlemesinin ilerleyen aşamalarında da hastalar kullabilecekler

KEYFİ KULLANIM YİNE YASADIŞI

Yeni yasaya göre marihuana sadece söz konusu hastalıklardan müzdarip insanlar kullanacak. bu insanların dışında satılması veya kullanılması yine yasa dışı sayılacak ve cezai uygulamaya gidilecek.

Bu arada Kanada Anayasa Mahkemesi de önümüzdeki günlerde 'Marihuananın tıbben saptanabilmiş herhangi bir zararı olmadığı gerekçesiyle' marihuana kullanımını suç kapsamı dışında tutulmasını tartışacak


Yorumları Göster
Yorumları Gizle