GeriDünya Kanada Başbakanı nükleer santral için gelmiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanada Başbakanı nükleer santral için gelmiş

Kanada Başbakanı Paul Martin’in, geçen ay Türkiye’ye gelerek, Enerji Bakanı Hilmi Güler ile Candu tipi nükleer santrallere ilişkin olarak özel bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.

Canadian Press ajansının haberine göre, Kanada Başbakanı Martin, geçen ay içinde Türkiye’ye kısa süreliğine uğrayarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile bir araya geldi.

 

Martin ile birlikte yolculuk eden muhabirlere bile görüşme içeriğine ilişkin bilgi verilmezken, görüşmenin, Türkiye’nin nükleer güç isteğine Kanada’dan destek arayışı anlamına geldiği yorumu yapıldı.

  

Martin’in yakın çevresi, Hilmi Güler ile yapılan görüşmede, Kanada’nın nükleer deneyiminin tartışıldığını doğrularken, gezinin genel olarak bir protokol gezisi olduğunu da ifade ettiler.

  

Kanada Başbakanlığı Yardımcı İletişim Sorumlusu Melanie Gruer, Martin-Güler görüşmesinin ne kadar sürdüğünü tam olarak belirtmezken, böyle görüşmelerin genellikle 20 dakika kadar sürdüğünü söylemekle yetindi.

  

Görüşmenin Türk tarafının isteği üzerine gerçekleştiğini belirten Gruer, görüşme konusunun ise Türkiye’nin enerji gereksinimleri olduğunu ifade etti.

 

Gruer, bu kapsamda, Kanada’nın dünya üretiminde lideri olduğu Candu tipi nükleer santrallerin de gündeme geldiğini kaydetti. Ancak Gruer, görüşmenin tümünün Candu tipi nükleer santral konusuna ayıldığını söylemenin yanlış olacağına da dikkat çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle