GeriDünya Kanada 1.5 milyon İtalyan vatandaşından özür diledi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanada 1.5 milyon İtalyan vatandaşından özür diledi

Kanada 1.5 milyon İtalyan vatandaşından özür diledi
refid:14564071 ilişkili resim dosyası

Kanada meclisi, İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalyan kökenli vatandaşlarına "yabancı düşman" muamelesi yaptığı için yaklaşık 1.5 buçuk milyon azınlık vatandaşından özür diledi.

Associated Press haber ajansının bildrdiğine göre, "İtalyan kökenli insanlara reva görülen adaletsizlik" başlıklı karar tasarısı, 134'e karşı 147 oyla dün gece mecliste kabul edildi. Kararda "bu tip olayların unutulmaması için" tarihin yeniden yazılması çağrısında da bulunuldu.

Tasarı ayrıca, anma törenleri ve okullarda görülecek yeni tarih müfredatı için 2.5 milyon dolarlık bir fon oluşturulmasını öngörüyor. 

Mecliste karar tasarısına ret oyu veren muhafazakar azınlık, tasarının gereksiz olduğunu öne sürüyor, eski başbakanlardan Brian Mulroney'in 1990'da "Kanada tarihinin bu üzücü sayfası" için özür dilemiş olmasını iddiasına dayanak yapıyordu.

Tasarıyı hazırlayan liberal milletvekili Massimo Pacetti ise Mulroney'in gayrı resmi özrünün "sel gibi akan haberlerin arasında unutulup gittiğini", tasarıyı bu yüzden hazırladığını söyledi.

Kanada Başbakanı William Lyon Mackenzi King, 10 Haziran 1940'da faşist İtalya'ya savaş ilan etmiş, bundan birkaç gün sonra da Adalet Bakanlığı yayınladığı genelgede binlerce İtalyan kökenli Kanada vatandaşını "yabancı düşman" yerine koymuş ve bunların 500'den fazlası cezaevine konulmuştu.

Kanada'da, 2006 sayımına göre 1.5 milyona yakın İtalyan kökenli vatandaş bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle