GeriDünya Kalp hastalığına yol açan genler bulundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalp hastalığına yol açan genler bulundu

AMERİKALI araştırmacılar kalp hastalığına yol açan altı ortak genetik değişikliği tespit etti.

Bu keşif, kalp krizi riskini en çok taşıyan kişilerin önceden tespit edilmesine imkan sağlayacak. New England Journal of Medicine adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre kromozomlardaki DNA’da meydana gelen değişiklikler, koroner arter hastalığı ve kalp krizi riskindeki artışla yakından ilgili. Araştırmayı yöneten Dr. Nilesh Salami, kromozomlardaki mutasyonların kalp krizi riskini artırdığını ifade ederek şu açıklamayı yaptı:

"Bu genetik değişimlerden birini ele aldığımızda kalp krizi riskini yüzde 20 artırdığını gördük. Diğer iki genetik değişiklikte ise bu rakam yüzde 40’a kadar çıktı. Genetik değişiklikleri anlamak bir kişinin ne oranda kalp krizi riski taşıdığını öğrenmek için çok önemli bir araç. Ender rastlanan genetik değişimlerden bahsetmiyorum. Burada tüm insanlarda ortak görülen değişimler sözkonusu".

Daha etkili ilaçlar ve tedavilerin geliştirilmesini sağlayacak araştırma aynı zamanda neden bazı insanların sigara içmeyip, yüksek kolestrol ve tansiyondan da muzdarip olmadığı halde kalp krizi riskinin yüksek olduğu sorusuna da açıklık getirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle