GeriDünya Kahramana veda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kahramana veda

Bosnalıların ‘‘Bağımsızlığın Babası’’ olarak kabul ettikleri eski Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'i son yolculuğuna yaklaşık 100 bin kişi uğurladı. Cenazeye Gül başkanlığında kalabalık bir heyet katıldı.

Eski Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in cenazesi, Saraybosna'da düzenlenen törenle önceki gün toprağa verildi. ‘‘Dede’’ diye andıkları İzzezbegoviç'e son vedaya gelen yaklaşık 100 bin kişi, başkent Saraybosna'da yağmur altında toplandı. Bosnalıların ‘‘Bağımsızlığın babası’’ kabul ettikleri İzzetbegoviç'in bayrağa sarılı cenazesi, Başkanlık Sarayı'nda çiçeklerden oluşan bir yatağa koyulurken, insanlar dualar okuyarak naaşın önünden geçti. Bosna'nın ilk seçilmiş devlet başkanı olarak tarihteki yerini alan İzzetbegoviç, evde düştükten sonra akciğerlerinde meydana gelen iç kanamanın iyileşmemesi üzerine geçen pazar günü 78 yaşında hayata veda etmişti.

GENİŞ KATILIM

Cenaze törenine Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında kalabalık bir Türk heyeti katıldı. Türk heyetinde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı Ali Babacan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ile 100'e yakın milletvekili vardı. Gül, Babacan ve Unakıtan'ı Atina'dan Saraybosna'ya getiren uçağın yanı sıra Türkiye'den kalkan uçakların taşıdığı Türk heyetinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de bulundu. Cenaze töreninde, İzzetbegoviç için açılan taziye defterini imzalayan bakanlar, Bosna-Hersek Devlet Parlamentosu binası önünde kılınan cenaze namazına katıldılar.

Onbinler yağmurla uğurladı

O gün gök delinmiş, yağmurdan göz gözü görmüyordu ama Saraybosna'ya ulaşmak için sabah saatlerinde ülkenin çeşitli yerlerinden 300'den fazla otobüs kalktı ve şehir merkezi cenaze töreni dolayısıyla trafiğe kapatıldı. Binlerce insan trenlerdeydi. Hırvatistan ya da Slovenya'da yaşayan Boşnaklar da 50 kadar otobüs kaldırmışlardı Saraybosna'ya. Sokaklardan meydana insan seli akıyordu. Şemsiyeleri altında sırılsıklım olan onbinlerce insan, ‘‘Bağımsızlığın Babası’’ adını verdikleri kahramanlarını işte böyle uğurladı.

Direnişin simgesiydi

1925 doğumlu olan Aliya İzzetbegoviç, hayatının çeşitli dönemlerinde İslamcı suçlamasıyla karşılaştı ve defalarca hapis yattı. 1989 yılında Yugoslavya'nın dağılma süreci sırasında ilan edilen af sonucu özgürlüğüne kavuştu. 1990 yılında İslam Manifestosu'nu yeniden bastırdı. Bu kitap İzzetbegoviç'in İslami kimliğinden ziyade, siyasi kararlılığının ve mücadelesinin bir simgesi oldu. 1990'da ortak yönetimin başkanı seçilen İzzetbegoviç, 1992-1995 Bosna Savaş'ında anahtar rol oynayan isimler arasında yer almış, sağlık sorunları nedeniyle 2000 yılında başkanlıktan çekilmişti.

Toprak attı

İzzetbegoviç'in Bosna bayrağına sarılı naaşı, cenaze namazının ardından Kovaçi Şehitliği'nde defnedildi. Şehitliğe, ilk önce sadece aile üyeleri, imamlar ve Bosna-Hersek üst düzey yetkilileri alındı. Gül ve Babacan, daha sonradan girdikleri Şehitlik'te, İzzetbegoviç'in kabrine toprak attılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle